Yeni nesil iPhone modelleri, anksiyete ve depresyon takibi yapabilir

Yeni nesil iPhone modelleri, anksiyete ve depresyon takibi yapabilir

92
0
PAYLAŞ

Yeni nesil iPhone modelleri kaygı ve depresyonu takip edebiliyor

Apple’ın yeni nesil iPhone modellerinde ruh sağlığı izleme özellikleri geliştirmek için iki kurumla çalıştığı iddia edildi. Bu işbirlikleriyle geliştirilen işlevler arasında kaygı ve depresyonu izlemeye yönelik işlevlerin de olduğu tespit edildi.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, Apple Watch’un akıllı saat modelini piyasaya sürdüğü günden bu yana sağlık izleme özelliklerini geliştirmek için birçok adım attı. Apple Watch yıllar içinde birçok kullanıcı için hayat kurtaran bir aksesuar haline gelirken, şirket benzer özellikleri iPhone’lara dahil ederek ekosistemini geliştirmeye devam etti.

Aksam.com.tr’nin Wall Street Journal raporuna göre; Teknoloji devi, geçtiğimiz günlerde yeni nesil iPhone modellerine anksiyete ve depresyon takibi de dahil olmak üzere bir dizi yeni sağlık takibi özelliği eklemeye başladı. Şirket, gelecekteki iPhone modellerinde ruh sağlığı izleme özellikleri geliştirmek için iki farklı kurumla çalıştı.

Ortak iddialara göre; “Seabreeze” kod adlı projenin bir parçası olarak Apple, depresyon ve anksiyete izleme özelliklerini geliştirmek için Los Angeles California Üniversitesi ile çalışmaya başladı. Teknoloji devi, bilişsel gerilemeyi izleyen bir işleve odaklanmak için “Pi” kod adlı bir proje üzerinde çalışmak üzere Biogen adlı bir ilaç şirketi ile de ortaklık kurdu.

IPHONE VE APPLE WATCH’LARA GELMEK BİR ŞEYLER ALABİLİR

Öte yandan Apple, California Üniversitesi ile yürütülen projenin bir parçası olarak iPhone ve Apple Watch tarafından toplanan verilerden yararlanarak yeni zihinsel sağlık izleme yetenekleri geliştirmek istiyor. Kullanılacak veriler arasında; Yürüme kalıpları, yüz ifadeleri ve yazma hızı gibi sağlık odaklı kullanıcı verilerini içerir. Toplanan verilerin, kullanıcılar tarafından depresyon ve anksiyete takibi için gönderilen duygusal durum anketleri ve biyolojik örneklerdeki hormonal kalıntılara ilişkin anketler ile karşılaştırılacağı belirtiliyor.

Biogen ile yürütülen Pi projesi, iPhone’un kullanıcıların bilişsel düşüşünü ölçmeyi ve izlemeyi mümkün kılan özelliklerini iyileştirmek için benzer sağlık ölçümlerini kullanmayı amaçlıyor. Ancak iddialar, geliştirilen özelliklerin henüz erken aşamada olduğunu gösteriyor. Hal böyle olunca, bu özelliklerin iPhone ve Apple Saatlerine dahil edilmesinin biraz zaman alabileceği tahmin ediliyor.


  • iphone depresyon izci
  • iphone depresyonu
  • iphone korku izci
  • iPhone sağlık takipçisi
  • iPhone sağlık izleme işlevleri
  • Apple Watch Depresyon Takibi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK