Menzil kaygısı ortadan kalkacak… Hızlı şarj olabilen batarya sistemi geliştirdiler

Menzil kaygısı ortadan kalkacak… Hızlı şarj olabilen batarya sistemi geliştirdiler

17
0
PAYLAŞ

Menzil korkusu ortadan kalkacak... Hızlı şarj olan bir pil sistemi geliştirdiniz

Elektrikli araçlar için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde “hızlı şarj fonksiyonlu akü sistemi” geliştirildi.

Elektrikli araçların ısınması ve kullanım ömrü sorununu hızlı şarj ile çözmek isteyen İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) bilim adamları, ısıyı dengeleyen ve güvenli bir şekilde hızlı şarj edilebilen bir pil sistemi prototipi geliştirdiler.

AA’nın haberine göre, zmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Makine Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. DR.Erdal Çetkin’in ekibi geçen yıl Teknopark İzmir bünyesinde TÜBİTAK’ın desteğiyle “VBS Enerji” şirketini kurdu.

Yeni nesil elektrikli araçlar için gerekli termal yönetim sistemlerini içeren pil paketleri üzerinde Ar-Ge çalışmaları yapmaya başlayan bilim insanları, bu kapsamda elektrikli araçlar için bir pil sistemi geliştirdi.

Patent bekleyen pil sistemi, her koşulda hızlı şarjı mümkün kılarak menzil kaygısını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Çetkin ve ekibi tarafından geliştirilen ürün, İstanbul Teknoloji Üniversitesi tarafından düzenlenen “İTÜ Çekirdek Big Bang Start Up Challenge 2021” yarışmasında ödüle layık görüldü.

Doç. Dr. Erdal Çetkin, Anadolu (AA) ajansına yaptığı açıklamada, uzun şarj süreleri, akülerin kullanım kapasitelerinin azalması ve çevre koşullarına bağlı olarak farklı sürüş mesafeleri gibi sorunların çözümüne ekip olarak odaklandıklarını söyledi.

Çetkin, hızlı şarj sırasında pil hücrelerinin aşırı ısınmasını önlemek için enerji tüketimini azalttıklarını belirtti.

“ARAÇ 6-7 SAAT YERİNE 30 DAKİKA İÇERİSİNDE ŞARJ EDİLEBİLİR”

Elektrikli araçların her geçen gün fosil yakıtlı araçların önünde olduğuna işaret eden Erdal Çetkin, geliştirdikleri pil takımının önemine dikkati çeken Erdal Çetkin, şunları söyledi:

“Elektrikli araçlarla ilgili en büyük sorunlardan biri termal yönetim, pil yangınları veya kısa pil ömrü ve sürüş mesafeleriyle ilgili sorunlar. Mevcut durumda araç aküleri şarj olurken ısınıyor, akü maksimum sıcaklığa dayanabiliyorsa hızlı şarj mümkün değil. Pillerin sıcaklığındaki artış pilin kullanım ömrünü uzatır. Tarafımızdan geliştirilen termal yönetim sistemi ile şarj sırasında oluşan ısı tüm aküye eşit olarak dağılır ve sıcaklık artışı engellenir. Bu sayede hem aracın hızlı şarj olması sağlanır, hem de akünün aşırı ısınması engellenir. aracın kullanımda olması en önemli maliyet unsurudur. Diğer şeylerin yanı sıra pillerin ömrü uzar.”

Ürünün elektrikli araçların seyahat mesafesini uzattığını ve güvenlik risklerini ortadan kaldırdığını belirten Çetkin, şöyle devam etti:

“Yakın gelecekte çeşitli segmentlerde elektrikli araçlarda test ederek hızlı şarjlı elektrikli araç aküleri üretmeyi planlıyoruz. Yani elektrikli aracın “6-7 saat yerine 30 dakikada şarj olmasını sağlayan ve aynı zamanda mümkün olan en uzun pil ömrünü sağlayan” bir çalışma gerçekleştirdik.

Patent sürecinde seri üretimi hedeflediklerini ve ticarileştirme konusunda işbirliğine açık olduklarını vurgulayan Etkin, sözlerini şöyle tamamladı:

“Geliştirdiğimiz teknoloji aslında sektördeki birçok firmaya göre çeşitli yenilikler içeriyor. Birçok firma hızlı şarj için termal yönetimi yeterince iyi yapmadığı için pil ömrü kısalıyor. Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticileri de belli bir süre hızlı şarj ettikten sonra aslında yazılım olarak hızlı şarj sağladığınız dünyada biliniyor.” Çünkü pil ömrünü tüketiyor. Geliştirdiğimiz teknoloji, hem akü sektöründe elektrikli araçların kullanım ömrünü artıracak hem de her koşulda hızlı şarjı mümkün kılarak menzil kaygısını ortadan kaldıracak.”


  • zmir
  • elektrikli araç
  • hızlı yükleme
  • İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK