ASELSAN finansal teknolojiler ve sağlıkta müjdeler hazırlıyor

ASELSAN finansal teknolojiler ve sağlıkta müjdeler hazırlıyor

41
0
PAYLAŞ

ASELSAN, finansal teknoloji ve sağlıkta iyi haberler hazırlıyor

ASELSAN, yeni finans ve sağlık ürün ve hizmetlerini duyurmaya ve piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Türkiye’nin önde gelen savunma ve elektronik teknolojileri şirketlerinden ASELSAN, yeni finans ve sağlık ürün ve hizmetlerini duyurmaya ve piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

AA’da yer alan habere göre ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te şirketin çalışmalarını değerlendirdi. Anadolu Ajansı (AA) medya aktörüdür.

Eylül ayının artık bir “TEKNOFEST ayı” haline geldiğini belirten Görgün, ziyaretçilerin, katılımcıların, paydaşların, organizasyon ekibinin ve T3 Vakfı’nın aynı heyecanla yeniden bir araya geldiğini söyledi.

Görgün, festivalin her yıl devam edeceğini, yarışmalardaki ilerlemeyi, okullarda ve öğrencilerdeki gelişimi de görebileceğinizi anlattı.

Görgün, TEKNOFEST’te sadece stant açarak yer almadıklarını, yarışmalar da düzenlediklerini belirtti. Görgün, bu yıl sualtı robotik yarışmasına 28’i lise, 30’u üniversite olmak üzere 58 finalist takımın katıldığını söyledi. Görgün, Baykar Cezeri ve TÜBİTAK ile Ulaşımda Yapay Zeka yarışmasını gerçekleştirdiklerini ve çeşitli yarışmalara teknik destek sağladıklarını açıkladı.

Görgün: “7’den 77’ye herkesin teknik bilinci, coşkusu, üretme, geliştirme, kurma, gelecek için bir şeyler yapma ve sorumluluk alma çabası var. Gösterilen ilginin bir alan olmasından çok memnunuz. Çeşitli yarışmalar ve yarattığımız karakterlerle çocuklarımızı teknoloji konusunda heyecanlandırmaya çalışıyoruz” dedi.

– 50 ASELSAN’DAN. DOĞAN ŞİRKETLER

Haluk Görgün, bu yıl Girişimcilik Merkezi’ni bir yenilik olarak stantlarına dahil ettiklerini söyledi:

Her şeyden önce ASELSAN ile start-up’lar arasındaki iş birliğini ve etkileşimi güçlendirmek istiyoruz. Start-up’larla, farklı modellerle çok yoğun çalışıyoruz. Sadece start-up’lara değil, aynı zamanda şirket içi spin-off’lara da değer veriyoruz. Şu ana kadar ASELSAN’dan ayrılan, şirket kuran ve ASELSAN ile çalışan 50 şirket var. “Yurtdışında müşterisi olan çok az firma var. Ancak bu iş merkezinde, çığır açan teknolojiler ve yazılımlar alanında faaliyet gösteren start-up’larla ürünlerimize yeni iyileştirmeler getirecek konularda görüşmeler yapıyoruz.”

Görgün, bu yıl Teknopark İstanbul’da 36 bin metrekarelik bir bina inşa ettiklerini ve bunun yarısının girişimcilik faaliyetlerine ayrıldığını belirterek, veren herkesle bu çalışmalara hız vermeyi hedeflediklerini vurguladı.

– KEDİLER TEKNOFEST’TE YILDIZLARDAN BİRİ

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Görgün, elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi CATS’ın; TEKNOFEST’in yıldızlarından biri olduğunu ve Bayraktar Akıncı ve Bayraktar’ın TB2’de sergilendiğini söyledi.

CATS’ın seri üretime başladığını ve Baykar’ın yurt içi ve yurt dışında insansız hava araçlarıyla çalıştığını hatırlatan Görgün, “Seri üretim hattımızı ayda en az 6 adet üretime hazırladık, üretimimize devam ediyoruz. Geliştirdiğimiz ve inşa ettiğimiz yeni nesil kameralarımız olan yeni nesil kameralar üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca Baykar standında sabit bir bölmede ısı ve gündüz kamera görüntülerini ekrana yansıtan CATS kamera bulunmaktadır. Bu yıl ASELSAN için ilklerden biriydi.” değerlendirmesini yaptı.

– MOBİL X-RAY’DA SERTİFİKA İŞLEMLERİ TAMAMLANDI

Görgün, savunma sanayinde çok ciddi yetenekler topladıklarını ve bu temelde enerji, ulaşım, şehir güvenliği, akıllı şehircilik ve sağlık alanlarında ileri teknoloji ürünler geliştirerek Türkiye’nin teknolojik ve ekonomik bağımsızlığına katkıda bulunmak istediklerini ifade etti. .

Görgün, son yıllarda sivil sektörde elde ettikleri yıllık satışların toplam satışlarının yüzde 15’ine ulaştığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Yakın gelecekte çok daha yüksek rakamlara ulaşacak. Çünkü buradaki deneyimi, yeteneği, yeteneği ve coşkuyu görüyorum. Ülkemizdeki ve dünyadaki piyasayı da görüyorum. Bunları bir araya getirirsek aralarında büyüyecek bir sektör var, özellikle pandemi ile birlikte sağlık ön plana çıktı. Baykar ve ASELSAN’ın teknik desteğiyle seri olgunluğa getirilen ve ilk olarak Arçelik tarafından üretilen Biosys tarafından geliştirilen ventilatörü göstereceğiz. MRI makinesi üzerinde çalışıyoruz. Mobil röntgen cihazımızın tüm sertifikasyon süreçleri tamamlanmıştır. En kısa zamanda müşterilerimizle paylaşacağız.Kalp-akciğer pompasını bir start-up firması ile geliştirdik ve seri üretime hazır. Seri olarak ürettiğimiz defibrilatör cihazını bir KOBİ ile geliştirerek İtalya ve Fransa’ya ihraç ettik. Çok iyi gidiyor. Sağlıkla ilgili bir yol haritamız var. Ülkemizin bu alanda dışa bağımlılığının azaltılması Yol haritası ve teknik eklemeler Uluslararası alanda rekabetçi olmak, ülke ekonomisine ve şirket cirosuna katkıda bulunmak istiyoruz.”

ASELSAN’ın sağlık sektöründeki yapısı sorulduğunda Görgün, “Bu alandaki gelişmeler nasıl olması gerektiğini gösterecek. ASELSAN, fırsatları iyi değerlendiren dinamik bir şirkettir. Bunları birlikte tartışacağız” dedi.

– FİNANSAL TEKNOLOJİLERDE ASELSAN ÇÖZÜMLERİ

Haluk Görgün, sivil sektördeki çalışmalarının bir kısmının “fintech” olarak adlandırılan finansal teknolojiler olduğunu açıkladı.

Görgün, ASELSAN’ın donanım ve yazılım konusunda sorumluluk alması gereken bazı alanlar ve ürünler olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bunu bir yol haritasına koyduk. Yakın zamanda merkez bankasıyla imzaladığımız bir işbirliğiydi bu. Dijital TL için bir platform. Ortaklarınız TÜBİTAK BİLGEM, HAVELSAN, ASELSAN ve merkez bankasıdır. Merkez bankasında çok ciddi bir teknik ekip var. Süreci iyi tasarladınız. Tüm uzmanlık alanlarında görev dağılımı konusunda anlaştık. Arka planda görev dağılımı zaten yapılıyordu. Başka alanlar da var. Bunu çok yakında kamuoyu ile paylaşacağız. Finansal teknolojide iyi haberlerimiz olacak. Biz ısrarcıyız, bu işin arkasındayız. ASELSAN bu sorumluluğu üstlendi ve üzerine düşeni yapmak için canla başla çalışıyor.”


  • ASELSAN’da son dakika
  • ASELSAN, Finansal Teknolojiler ve Sağlıkta
  • ASELSAN finansal teknolojiler ve son sağlık durumu
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK