Akkuyu’da sona doğru: Kritik aşama tamam!

Akkuyu’da sona doğru: Kritik aşama tamam!

73
0
PAYLAŞ

Akkuyu'nun sonlarına doğru: Kritik aşama tamamlandı!

Akkuyu NGS’nin ikinci santral bloğunun bu yılki temel inşaat ve montaj işleri tamamlandı.

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu nükleer santralinin (NGS) ikinci santral bloğunda bu yıl için planlanan temel inşaat ve montaj işleri tamamlandı.

AA’da yer alan habere göre; Akkuyu Nükleer AŞ’den yapılan yazılı açıklamada, LR 13000 tipi ikinci Liebherr LR 13000 paletli mobil vincin NGS şantiyesinde kurulup devreye alındığı belirtildi.

İlk Türk nükleer santralinin şantiyesinde dünya genelinde aynı tip 5 vinçten 2’sinin devreye alındığına dikkat çekilen açıklamada, ikinci gücün reaktör binası bir vinç yardımıyla monte edildi ve reaktör şaftına destek kirişi bu yıl monte edildi, böylece çalışma tamamlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akkuyu Nükleer AŞ Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve NGS İnşaat İşleri Müdürü Sergei Butckikh, Akkuyu nükleer santral sahasındaki çalışmalarla ilgili şunları söyledi:

“Önemli inşaat önlemlerinin uygulanması planlanırken, ilk ünitede şu anda kullanımda olan Liebherr LR 13000 vincine benzer bir vincin getirilmesine karar verildi. İkinci ve üçüncü motorun şantiyelerinde geniş formatlı yüklerin ve yapıların montajını güvence altına alma ihtiyacı nedeniyle NGS şantiyesi Akkuyu’ya aynı model bir başka vinç getirildi, vinç lokasyona taşınmadan önce İtalya’daydı. Akkuyu NGS’den deniz yoluyla Doğu Kargo Terminali’ne. Eşsiz kaldırma yapısı, çok sayıda kule vinci ile çevrili çok sınırlı bir alana kurulurken, bu sürece Rus, Türk ve Rus kurulum ekibinin ek çalışmaları eşlik etti. Hollandalı uzmanlar.


  • akkuyu
  • akkuyu ng
  • Akkuyu Nükleer Santrali
  • mersin
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK