Vücut bağışıklık tepkisi veriyor! “Omikron aşısızlarda daha ağır”

Vücut bağışıklık tepkisi veriyor! “Omikron aşısızlarda daha ağır”

16
0
PAYLAŞ

Vücut bir bağışıklık tepkisi verir!  "Omicron aşısızlarda daha şiddetli"

“3 doz aşı Omikron varyantına karşı koruma sağlayabilir” Türkiye’de 6 kişide gözlenen Omikron’un hücreye kolayca girdiğini belirten Prof. Kara, hastalığın ciddi olmadığını söyledi. öğretmen. Şener ise 3 doz aşı ile vücudun yeterli bağışıklık tepkisi verdiğini söyledi.

Bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Omikron varyantının hücreye girmesinin daha kolay olabileceğini ancak Güney Afrika’dan gelen verilere göre hastalığın çok ciddi olmadığını söyledi. Delta varyantının artık Türkiye’de ve dünyada hakim olduğunu hatırlatan Kara, “Bu mutasyonların bir kısmı özellikle virüsün hücrelerimize girmek için kullandığı protrüzyon proteinindeydi. Bu mutasyonların bir kısmı bağlanmayı, bir kısmı da noktayı etkiliyor. Vücudumuzun geliştirdiği antikorların ve savunma sistemimizin korunmak için bağlandığı yer. “Omikron’daki bu çıkıntının parçaları biraz değişti. Dolayısıyla bu virüsün hücrelerimize daha kolay girmesi mümkündür. Böyle bir özelliği var” dedi. Virüsün hasta etme potansiyelini değerlendiren Prof. Dr. Kara, “Güney Afrika’dan gelen veriler hastalığın çok ciddi görünmediğini, ateş ve boğaz ağrısına da neden olduğunu gösteriyor. , kaslar ve zayıflık, ancak hastalığa neden olacak kadar kötü değil ve çok küçük bir grupta yoğun bakım ve hastalık olduğunu gösteriyor.

AYAKTA ATLAYIN

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener ise, “Şu anda 2 ilde görülen varyantın ülke genelinde görülmesi için bir süre var. Türkiye’de aşı ile aşı yelpazesini genişletmek için daha zaman var. bu zamanı iyi değerlendirmek lazım”3-4 ayda hızla artıyor. Sadece yarısında baskın bir varyant olma potansiyeline sahiptir. Sahip olduğumuz aşılar Delta varyantına ve Delta Plus’a karşı koruyor. 3 doz aşı aldığımızda Omikron varyantına karşı yeterli bağışıklık sağlar. Tekrar tedaviye kabul edilmenizi engeller.


  • omikron varyantı
  • bağışıklık
  • aşı
  • sağlık
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK