Dünya diken üstünde… Koronavirüsün yeni türü Omikron’a karşı alarma geçildi!

Dünya diken üstünde… Koronavirüsün yeni türü Omikron’a karşı alarma geçildi!

29
0
PAYLAŞ

Omicron varyantının dünya çapında yayılması endişe verici. Ülkeler tek tek Omikron varyantının tespit edildiğini duyururken, dünya genelinde kaldırılan önlemler geri dönmeye başladı.

Omikron’un küresel yayılması huzursuzluğa neden olurken, ülkeler Omikron varyantının tek tek tespit edildiğini söylüyor. Daha önce Delta varyantı ile mücadele eden ülkeler artık yeni tip koronavirüs Omikron’a karşı teyakkuzda. DSÖ’nün Omikron varyantının Delta’nın yayılmasını geçebileceği konusunda uyarmasının ardından, dünya genelinde kaldırılan önlemler geri dönmeye başladı.

EVDE ÇALIŞMAK

İNGİLTERE: İngiltere’de evden çalışma uygulaması yeniden başladı. Omikron vaka sayısının binleri geçmeye başladığı ülkede hükümet, tedbirlerde “B Planı”nı devreye soktu. Marketler ve toplu taşımadan sonra tiyatro, sinema gibi çoğu kapalı mekanda maske takmak zorunlu hale geldi. Aşı pasaportlarının ilk çıktığı ülkede, gece kulüpleri gibi birçok kişinin bir araya geldiği mekanlara girmek için en az 2 doz aşı veya negatif test sonucunu gösteren belge istendi.

İngiltere’de Omikron varyantının başkent Londra’da hızla artmasıyla birlikte mobil aşılama merkezlerinin önünde uzun aşı kuyrukları oluştu.

ALKOL SATIŞI YASAK

NORVEÇ: Norveç hükümeti, vakalardaki artış nedeniyle daha fazla önlem alma kararı aldı. Uygulama dün gece başlatıldı. Başbakan Jonas Gahr Store, kısıtlamaların başlangıçta 4 hafta süreceğini, restoranlarda ve eğlence mekanlarında alkol satışının durdurulacağını ve insanların evden çalışmaya teşvik edileceğini söyledi.

MASKE ŞİMDİ GEREKLİ

ABD: ABD’nin California eyaletinde, Omikron’un endişelerinin ve vakaların çoğalmasının gölgesinde, 15 Haziran’da kaldırılan kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu 15 Aralık’ta yeniden başlayacak. Kapalı alanlarda maske takmanın yanı sıra sağlık çalışanları, kamu görevlileri, öğretmenler ve öğrencilerin de aşı yaptırması istendi. Öte yandan Washington, Oregon, Illinois, New Mexico, Nevada ve Hawaii eyaletlerinde kapalı alanlarda maske takmak zorunludur.

KANADA’DAN AŞI ÇAĞRISI

KANADA: Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Herkesin iki kez aşılandığından emin olmak gerçekten önemli. Güçlendirme aşıları için de lütfen randevu alınız. 5-11 yaş arası çocuklarımızın aşılarının devam etmesini sağlayalım.

ÇİN’DE İLK VAKA BİLDİRİLDİ

ÇİNCE: Çin, Omikron varyantının ülkede ilk kez tespit edildiğini duyurdu. Çinli yetkililer, hastanın 9 Aralık’ta yurt dışından dönen ve herhangi bir semptom göstermeyen bir kişide görüldüğünü söyledi.


  • omikron
  • varyant
  • koronavirüs
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK