Bilim kurulu üyesi uyardı: Omikron geldi, vakalar artacak

Bilim kurulu üyesi uyardı: Omikron geldi, vakalar artacak

30
0
PAYLAŞ

Bilim kurulu üyesi uyardı: Omikron geldi, vakalar artacak

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Alper Şener, Omikron varyantının Türkiye’de ortaya çıkmasıyla vaka sayısının artacağını söyledi. Şener, aşıların artırılması gerektiğini söyledi.

Omicron varyantı Türkiye’de 6 kişide görülmüştür. Deltadan çok daha bulaşıcı olduğu düşünülen yeni varyantın belirtileri de farklı değil. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Alper Şener vakaların hızla artacağını belirterek aşının önemini vurguladı.

öğretmen. Alper Şener, TRT Haber’de daha hızlı yayılan yeni varyantın yayınlanmasındaki son durumu değerlendirdi. öğretmen. Omikron varyantının aşısız kişileri nasıl etkileyeceğinin tam olarak bilinmediğini söyleyen Dr. Şener, şunları kaydetti:

HIZLA ARTACAK

“Salgınla mücadelede pozitif vaka sayısının artacağını söyleyebiliriz. Çünkü şimdiye kadar Omicron varyantının görüldüğü ülkelerde vakalar arttı. Bu ülkelerde hastaneye yatışlarda, ölümlerde ve yoğun bakımda önemli bir artış görülmedi. Bu bir bakıma iyi ama bu durumun görüldüğü vakalar genellikle aşı oluyor. Yani aşı yapılmamış. Omicron varyantının insanları nasıl etkilediği tam olarak belli değil. “

HER ZAMAN ETKİLİ AŞILAR

Aşının etkisine vurgu yapan Prof. Dr. Şener, mRNA aşıları tarafından üretilen antikorun Omikron’a karşı da etkili olduğunu belirterek, “Laboratuvar çalışmalarına göre mRNA aşılarına göre aşılı bireylerden alınan antikor ve Omicron varyantı aşılanmış durumda. kombine. Sonuç olarak, bu antikorların azaltıcı bir etkisi oldu. virüse etkisi.”

ÖLÜM VE YOĞUN BAKIM ORANI DA ARTIŞ OLABİLİR

Artık bireysel bağışıklığın hedef alınması gerektiğini belirten Şener, yeni varyanta karşı sıkı önlemler alınmasına karşı uyarıda bulundu: “Görünüşe göre toplu bağışıklığın hedefi artık bireysel bağışıklığa evrildi. İnsanların artık kişisel korunmalarına bakmaları gerekiyor. Omicron varyantı bulaşıcıdır. hızlıdır, ancak seyri yumuşaktır ve ölüm oranları düşük kabul edilmemelidir. Vaka sayısı arttıkça ölüm ve yoğun bakım oranları da artacak. ”

AVRUPA’DA 582 VAKA VAR, HENÜZ ÖLÜM YOK

Avrupa Birliği Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), AB ülkelerindeki Omikron varyantlarıyla ilgili verileri paylaştı. AB ülkelerinde toplam 582 Omicron vakasının olduğu ve henüz Omicron ile ilgili herhangi bir ölümün kaydedilmediği söylendi. ECDC ayrıca, hayatta kalanların Omicron’a karşı daha dirençli olduğuna dair işaretler tespit ettiğini de kaydetti. ECDC, “Ancak, tam aşılamadan önce virüsün enfekte olmuş kişilerden alınan serumla etkisiz hale getirilmesinin bu varyanta karşı etkili olmaya devam ettiğine dair göstergeler de var.” Dedi.

62 ÜLKEDE 2.382 KİŞİ

AB dışındaki 41 ülkede 1.800 doğrulanmış vaka bildirdi. Bu ülkeler şu şekilde sıralanmıştır; “Arjantin, Avustralya, Bermuda (Birleşik Krallık), Botsvana, Brezilya, Kanada, Şili, Küba, Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Fiji, Gana, Hindistan, İsrail, Japonya, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Malavi, Malezya, Maldivler, Meksika , Namibya, Nepal, Nijerya, Rusya, Suudi Arabistan, Senegal, Sierra Leone, Singapur, Güney Afrika, Güney Kore, Sri Lanka, İsviçre, Tayland, Tunus, Uganda, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri Birleşik, Zambiya ve Zimbabve Dünya genelinde 62 ülkede 2.382 Omicron vakasının rapor edildiği kaydedildi.


  • bilim kurulu üyesi
  • aşı
  • omikron varyantı
  • sağlık
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK