RTÜK’ten Konuşanlar, Netflix ve Yasak Elma’ya yaptırım! İdari para cezası uygulandı

RTÜK’ten Konuşanlar, Netflix ve Yasak Elma’ya yaptırım! İdari para cezası uygulandı

29
0
PAYLAŞ

Hoparlör, Netflix ve Apple'a ceza RTÜK tarafından yasaklandı!  İdari para cezası verildi

RTÜK, Exxen’de yayınlanan Hasan Can Kaya’nın sunduğu ‘Hoparlörler’ programında cinsiyetçi unsurlar da dahil olmak üzere çok sayıda küfür ve argonun televizyon ekranlarına yansıtılmasının yayın ilkelerine aykırı olduğuna karar verdi. Yasak Elma dizisine de damgasını vuran RTÜK, cezai işlem başlattı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), dijital içerik platformu Exxen’in yayınladığı “Hoparlörler” programında küfür ve argo ifadelerin kullanıldığı kataloğun kaldırılmasına idari para cezası ve yaptırım uyguladı.

RTÜK’ün yazılı açıklamasına göre, Exxen’in kamuoyunda tartışma yaratan ve tepkilere yol açan “Konuşmacılar” programı RTÜK toplantısında ele alındı. Programda mizahı aşan kaba ifadelerin, bir yapımda bile telaffuz edilemeyecek söylemlerin bulunduğunu tespit eden RTÜK, argo ve küfür içeren çok sayıda söz ve argo ifadenin yansıtılmasının yayın ilkelerine aykırı olduğu sonucuna vardı. Türk toplumunun temeli olan ve ekranlarda cinsiyetçi öğeler barındıran aile üyeleri.

Kitle iletişim araçlarında sıkça duyulan argo/isim takma kullanımının zaman içerisinde bireyler tarafından hafife alınabileceği ve meşrulaştırılabileceği sonucuna varan Üst Kurul üyeleri, 6112 Sayılı Kanun’da belirtilen ‘Yayın hizmetleri’ toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz. ve “Türkçenin özelliklerini ve kurallarını bozmadan doğru, güzel ve anlaşılır bir şekilde kullanılmasını sağlamalı; dilin kaba, kaba ve argo kullanımına izin verilemez. Hükümlerine aykırı davranıldığı gerekçesiyle idari para cezası ve katalogdan çıkarma yaptırımı uyguladı.

NETFLX’E PARA CEZASI

Lisans işlemleri tamamlanan dijital platformların denetimlerine hız veren RTÜK, son toplantısında Netflix’te yayınlanan İspanyol yapımı bir filmi de ele aldı. Söz konusu filmin eşcinsellik, ensest ve çift alışverişinin yoğun olarak işlendiği bir kurgu üzerine kurulduğunu kaydeden Üst Kurul, bu durumun ahlaki değerlere aykırı olduğu gerekçesiyle idari para cezası ve katalogdan çıkarma yaptırımı uyguladı. ve şirketin genel ahlakı.

FOX’A “ELMA YASAK” YAPTIRIMI

FOX’ta yayınlanan ‘Yasak Elma’ dizisiyle ilgili bilirkişi raporu da Üst Kurul’un masasındaydı. “Birbirine giren ve çıkan iki iyi arkadaş var, biri diğerinin kocasıyla… Hayır, sanki dünyada ilk defa konuşuyoruz.” Bugün herkes yapıyor” “Ayrıca herkes bana ‘metres’ diyor ama karşımdaki adam ailesini ya da karısını düşünmüyor” ayrıntılı olarak incelendi. Yasadışı ilişkiler masum bir şekilde “eğlence” adı altında gösterilmekte, olumsuz bir sosyal kavram olan “metres” kelimesi normalleştirilmekte, çocuklu bir sahnede kullanıldığında bile aile kavramı hakkında olumsuz espriler yapılmakta, aldatılmaktadır. kadın aşağılanıyor, Türk toplumunun genel ahlak anlayışı ve milli-manevi değerleriyle bağdaşmayan çeşitli ifadelerin izleyicilere aktarıldığını kaydeden RTÜK, dizide aile kavramının kapsadığı değerlerin aşındırıldığına karar verdi. aile bireylerinin birbirlerine karşı olumsuz davranışlarının toplum tarafından kabul edilerek topluma zarar verdiğini ve yayıncıya idari para cezası verilmesini talep etti.


  • görevli
  • exxen
  • hoparlörler
  • dergi
  • netflix
  • hasan can kaya
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK