Mert Turak, TRT’nin Hz. Mevlana’nın hikayesini anlatan dijital projesi Rumi’yi anlattı… ‘Fark...

Mert Turak, TRT’nin Hz. Mevlana’nın hikayesini anlatan dijital projesi Rumi’yi anlattı… ‘Fark edemediğim şeyleri, ben hep buradaydım deyip ortaya koydu’

13
0
PAYLAŞ

Mert Turak, TRT'den Hz.  Mevlana'nın hikayesini anlatan dijital projesi Mevlana hakkında konuştu...

10. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde belgesel kategorisinde jüri üyesi olan ve şimdi de TRT’nin dijital lansman projesi Hz. Yeni projesi Rumi’yi, kendisinde meydana gelen değişimi ve sosyal medya ile gerçeklik arasında sıkışıp kalan yaşam tarzını konuştuk.

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali, geçtiğimiz Salı akşamı sona erdi. Yoğun katılımın olduğu festivalde belgesel film kategorisinde jüri üyesi olan Mert Turak, yeni Hz projesini sundu.Mevlana’nın hikayesi değişimi ve bunun Mevlana ve kendisi üzerindeki etkilerini anlatıyor.

Turak, izleyicilerin merakla yeniden başlamasını beklediği Yeşil Deniz dizisinden de bahsetti. İşte Mert Turak’tan o özel açıklamalar…

10. Malatya Uluslararası Film Festivali belgesel jürisinde yer aldınız. Peki Mert Turak’ın belgesellerle ilişkisi nedir? Özellikle okul döneminde öğrenci Mert belgesellerde çalıştı mı?

TA: Genelde hepimiz gibi (gülüyor) yatmadan önce kafamı dağıtmak için izliyorum; Hem doğa belgesellerini hem de otobiyografik belgeselleri izlemeyi severim. Ama bu kadar profesyonel bir belgesel filmi ilk defa izliyorum ve yorumluyorum.

Değerlendirme sırasında kriterleriniz nelerdi?

TA: Gerçekten de ister belgesel film olsun, ister güzel sesli bir insanı dinliyor olsun, ister futbol topuyla harikalar yaratan bir insan olsun, ister havada uçan bir akrobat olsun, aynı şey hepimizi ilgilendiriyor: icat ya da işleyiş. . Mesela belgeselde her ne ise aklımla değil kalbimle karar veririm.

En zoru da; biraz modern zamanlar – 21. yüzyıl bizi başka algılara doğru itiyor. Güzele ve başarılıya dair anlayışımızı değiştirir. İnsanlar her zaman daha güzel ve daha kaslı olmak, daha tarz giyinmek için evrim geçiriyorlar.

Telefonunuzu değiştirmezseniz, güncel değilsiniz. İçinde yaşadığımız küresel dünya bize bunalmamamızı, kendimizi geliştirmemizi söylüyor. Bak, onlar yaz tatiline gittiler, o tatile de mi ihtiyacın var? Hayır, ama hadi, bir fotoğraf paylaş ve herkes onun da gittiğini söylüyor…

Bir yarışta mıyız? Bizim için iyi olan nedir? Gelelim Tolstoy’un söylediklerine; “İnsan neyle yaşar? İnsanlar birlikte yaşarlar. Yaptığım bir filmi, çaldığım bir şarkıyı, yaptığım bir dansı izlemedikçe bana pek bir şey katmıyor.

Yaşadığımız dünya insanları yalnızlaştırdı. Herkes telefonuyla çok zengin. Senin için bir liste yaptım, fotoğrafını kim beğendi bilmiyorum… Hayır beğenmedi, sadece parmağıyla dokundu…

İNSAN BURADA ÖZÜNE DÖNMEK İÇİN MELEĞİNİ VE DEĞERLERİNİ KAYBETMEMELİ

Belki fotoğrafa bile bakmamıştır…

TA: Evet, yapmadı. Bu yüzden insanlar burada özlerine dönmek için yeteneklerini ve değerlerini kaybetmemelidirler. Belgeselde de öyle. Çekimin kalitesinden çok benim hissettiğim, kullanılan kameranın kalitesi…

Karar verirken, insan yanımı izleyerek beni ben yapanın ne olduğuna karar veririm. Gün batımında hangi güzel manzaranın yakalandığı umurumda değil. Onlar da önemlidir, ama o ne için endişeleniyor? bu beni ilgilendiriyor.

Biraz Rumi’den bahsetmek istiyorum. Rumi nasıl bir proje?

TA: Bu çok büyük bir proje. Konya’da çok büyük bir topluluk kurulmuş; saraylar, sokaklar, medreseler, hamamlar… 1200’lerin Konya’sı gibi… Ahşap ustalarının oyduğu kalenin 4-5 metrelik kapısına dokunan bu kervan sarayların içinden geçiyor… Kedi, köpek, at yok, ama yanından geçen develer…

Bir aktör olarak zaten rol yapıyor olmanız gerekiyor çünkü bir zaman makinesinde gibisiniz. Müdürümüz Can Hoca (Ülkay) da çok ilgili. İtalyan bir görüntü yönetmenimiz var. Bunu da çok önemsiyor.

Bu çok heyecan verici bir iş. Ve TRT dijital bir kanal kuruyor. Netflix, Kazanç, Exxen nasıl; TRT’nin bir de dijital kanalı olacak ve bu lansman projesi. Dijitali dünyaya getiren TRT, Hz. Mevlana ve Mevlana’yı konuk edecek.

RUMİ’DEN SEYAHAT; HAYATIMDA GERÇEKTEN VAR AMA BİLMEDİĞİM, HİÇ KATILMADIĞIM ŞEYLERİ İFADE ETTİ, HER ZAMAN BURADA OLDUĞUMU SÖYLEDİ

Bu arada ilk defa Konya’ya gittim. Şems-i Tebrizi’nin türbesi olsun. Mevlana türbesi olsun… Ve hayatında hep dikkat edersin, bazen bir şeyi geri koyup unuttuğunda Allah sana der ki; Aslında, her zaman elinizin altındaydı, fark etmemiştiniz. Ben müminim, her zaman mümin oldum ama Konya’dan sonra nüksetti.

Rol de iyi. Hz.Mevlana’dan samimi bir meczupu çalıyorum. Oyunculuğun en iyi yanı – elbette her oyuncu farklı çalışır – kaybolurum. Kendime öyle bir dünya yaratacağım ki…

Meczuplarla tanışmak da çok enteresan bir duygu. Bir oyuncu için eşsiz bir deneyim: Delinin dünyasında kendini kaybetmek, bu deliyi yaratırken çalışma şekli, oturup özellikle İstanbul’un camilerine ve semtlerine bakmak, onlarla konuşmak, dinlemek. kimin ve nasıl delirdiğinin hikayesi…

Rumi’nin yolculuğu; Her zaman orada olduğumu söyledi ve hayatımda hiç umursamadığım ve başaramadığım şeyleri ortaya çıkardı.

Farkında olmayabilirsiniz ama aslında bir kader senaryonuz var. Tanıştığınız iyi ya da kötü insanlar, yaşadığınız iyi ya da kötü şeyler, bu senaryoda sizi sağa iten adımlar ve aşamalardır. Belki de Mevlana’nın size gelme hikayesi, sadık Mert’i, içinizde var olan ama bilmediğiniz bir ayna gibi karşınıza çıkarmıştır – bunu siz söylediğiniz için söylüyorum. Bunu söyleyebilir misin?

TA: Bence böyle.

Bazı oyuncularda bu var. Rol ne olursa olsun; oynuyorlar, bitti dediğimizde ben karakterin dışındayım, bitti diyorlar. Ama sanırım Rumi sana bunu pek yapmadı?

TA: Ancak genel olarak böyle çalışmıyorum. oynadım daha bitmedi Onu eve götürüyorum, sabahla uyanıyorum, etrafımdakileri, eşimi, arkadaşımı, annemi, babamı, arkadaşlarımı bu konuda sallıyorum. Sert bir bakış açısına sahiplerse, süzgeçlerinden geçireceğim.

Ah, böyle planlar yok mu? Belki vardır ama ben biraz inanıyorum; Başarı, fedakarlık ile doğru orantılıdır. Provamız 3 saat sürdü. Bu prova 3 saatte bitebilir ama ben izliyorum, başarı kötü kokuyor. Sporcu olsanız bile başarı kötü kokar, oyuncu-oyuncu olsanız bile başarı kötü kokar.

Yorulmadan, ıstırap çekmeden, tekrar denemeden bir HAYAT yok öyle bir dünya

Bu yüzden günümüz gençlerini anlamıyorum. Genç oyuncular hakkında ne düşünüyorsunuz derler; Yorulmadan, acı çekmeden, yeniden denemeden hayat, böyle bir dünya yoktur. Instagram’da gördüğünüz gibi pırıl pırıl bir dünya diye bir şey yok. İncelemede olacaksınız.

Birini bırak da beni çok sevsinler. Seni çok seviyor ama ne kadar kaldığını merak ediyorum. Daha kaç kırılma yaşayacaksın? Biz de güvenmek zorundayız… Güvenmekte zorlanıyoruz; Psikologların dediği gibi, zamana güvenmek zorundasınız. İnsanlardan veya bireylerden bahsetmiyorum, zamana güvenmelisin.

Dikkatli olun, modern zamanlar bizi “Kül yutmam”a zorluyor. Beni kimse aldatamaz! Şimdi düşmezsen kalkamazsın, yaran iyileşmezse ilerleyemezsin.

Kişi utanmalı, kırılmalı ve kırılmalı. İnsani yönünüzü kaybetmemelisiniz. Rahatsız olmalısın, kırılmalı ve yüzün kızarmalı.

Ekranda çok sevilen bir dizi var: Yeşil Deniz. Aslında Yeşil Deniz dizisi de bize farklı bir Mert Turak gösterdi. Belki de bahsettiğiniz Mevlana’ya kadar olan süreçte Mert Turak’ı başlatan karakter bile Yeşil Deniz’deki rolünüzdü.

Temelde Green Sea serisini Heart Mountain serisiyle karşılaştırıyorum: Maneviyat, kalbin zenginliği, inanç. Ve eminim seyirci sizden Green Sea gibi bir karaktere sahip olmanızı bekliyor…

TA: Halk aslında Yeşil Deniz’i bekliyor.

Peki, böyle bir karakter geri döner mi?

TA: Oyuncular genellikle bazı performansları için tekrar görülmek istemezler. Yeşil Deniz’den sonra bir çok Ege dizisi geldi aklıma ama kabul ettiğimde bir çok kişinin kalbinin kırılacağını biliyordum. Bu rolü üstlenmek için çok paraya mı ihtiyacınız vardı? Seni Yeşil Deniz Süleyman ile sevdik.

Evet Yeşil Deniz çok popüler ama Gönül Dağı’nın senaristi ve yönetmeni ile Yeşil Deniz’in senarist ve yönetmeni aynı.

Benzerliğin nedeni ortaya çıktı …

TA: Beni de orada istediler.

Peki, Gönül dağında buluşacak mıyız? İstemiyor musun ?

TA: Çünkü Green Sea oynadım. Ama başarılılar, başarıları devam etsin.


  • mert turak
  • rumi
  • Mevlana
  • Konyak
  • Şeb-i Arus
  • trt rumi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK