Türkiye’den AB’ye tepki: Stratejik körlükten vazgeçmeye davet ediyoruz

Türkiye’den AB’ye tepki: Stratejik körlükten vazgeçmeye davet ediyoruz

13
0
PAYLAŞ

Türkiye'nin AB'ye tepkisi: Sizi stratejik körlükten çıkmaya davet ediyoruz

AB’nin Türkiye ile ilgili genişleme kararlarının bazı bölümlerine Türkiye’den tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “AB’yi bu stratejik körlükten vazgeçmeye çağırıyoruz”. açıklamalara yer verilmiştir.

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Genel İşler Konseyi tarafından alınan genişleme kararlarının AB’nin “genişlemeye stratejik bir perspektiften değil, üyelik dayanışması çerçevesinde yaklaştığını bir kez daha gösterdiğini” söyledi. kararlar Türkiye-AB ilişkilerine katkı sağlamamakta ve Avrupa’nın genel çıkarlarına hizmet etmemektedir.

AA’nın haberine göre, Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, AB genişleme kararlarının Türkiye’yi ilgilendiren bölümlerinde Türkiye’nin AB ile üyelik müzakereleri yürüttüğünün göz ardı edildiği, Türkiye’nin barış, istikrar ve refah açısından önemine dikkat çekildi. hem AB’de hem de bölgede reddediliyor, hatta çarpıtılıyor.

AB’nin bazı üye devletlerin dar ve bencil çıkarlarını kullanmasının bir başka örneği olan bu kararlar, Türkiye-AB ilişkilerine herhangi bir katkı sağlamamakta, Avrupa’nın genel çıkarlarına hizmet etmemekte ve herhangi bir menfaat sağlamamaktadır. olumlu ve yapıcı bir gündem oluşturma hedefine bizi daha da yaklaştırıyor. Bu kararları alırken Türkiye’nin bir ilke ve değerler dizisi olarak değil, ‘piyasalara dayalı çıkarlar’ grubu olarak hareket ettiğini görmek bizi hayrete düşürdü. dahil.

“KIBRIS SORUNUNA YAPICI BİR KATKI YAPMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Söz konusu kararların Doğu Akdeniz ve Kıbrıs sorununa ilişkin bölümlerinin “gerçekten kopuk, tek taraflı, tutarsız ve Yunan-Yunan ikilisinin maksimalist tavrını yansıttığı” vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu kararlarda Kıbrıslı Türkler bir kez daha yok sayılmakta, Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetiminin Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandıran ve nihayetinde yeniden alevlenen tek taraflı faaliyetleri de görmezden gelinmektedir. AB’nin bu tutumu devam ettiği sürece Kıbrıs sorununa yapıcı bir katkı yapmak mümkündür. Bu vesileyle AB’yi adanın gerçeklerini gözden geçirmeye ve Kıbrıs Türklerini ve kazanılmış haklarını görmezden gelme politikasına son vermeye çağırıyoruz.”

Türkiye’nin AB ile ilişkilerini üyelik beklentisine dayalı somut ve pozitif bir gündem temelinde geliştirme iradesine sahip olduğu vurgulanarak, “gerçekten kopuk, üyelik ve dayanışma çerçevesinde oluşturulan bu politikaların” vurgulandı. Türkiye-AB ilişkilerine fayda sağlamayacaktır.

Bildiride, AB’nin bu stratejik körlüğü terk etmeye davet edildiği belirtildi.

14 Aralık toplantısının ardından yayınlanan nihai açıklamada AB, Türkiye’nin Maraş’la ilgili “tek taraflı eylemlerini” kınadı, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarına “tam saygı gösterilmesi” gerektiğini söyledi ve Maraş’ta Ekim 2020’den bu yana alınan tüm tedbirlerin eski durumuna getirilmesini talep ettiğini belirtti. .


  • hindi
  • reaksiyon
  • Dışişleri Bakanlığı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK