Türk öğrencilerinin geliştirdiği uyduyu NASA fırlatacak!

Türk öğrencilerinin geliştirdiği uyduyu NASA fırlatacak!

51
0
PAYLAŞ

NASA tarafından dünya çapındaki en prestijli model yarışmasında önden alınacak 40 üniversiteden ilk 3 seçilecek Çankaya Üniversitesi’ni seçmeyiin tasar ve uydu prototipi, Virginia Tech Üniversitesinde roketle roketle fırlatılacak.

AA’nın haberine göre, Amerikan Astronomi Topluluğu (AAS), Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NAAS), Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile çok uluslu ileri teknoloji ve kullanıcılar Lockheed Martin tarafından yarışmada, takım önmeyi ele almayın Çankaya Üniversitesi’nden görünüşte model uydu prototipi, NASA’nın gözetiminde 11 Haziran’da 1 kilometre yüksekliğe gönderilecek.

Yarışmaya dünya genelinde 100’ün üzerinde üniversiteden başvuru yapılırken, Çankaya Üniversitesi Elektrik-Elektronik, Mekatronik, Bilgisayar, Yazılım ve Makine Mühendisliğinden oluşan 24 kişilik “CanBee” uydu takımı ön elemeyiyle 40 ekip 3′ araç olarak girildi.

Öğrencilerden AA, üniversitenin rektörü Prof.

Ön elemelerin tasarım araçları kullanılacaklar, “Bu yılki başarılı olabiliriz. geleceği bu testlerden sonra belirlenecek.” dedi.

“HER ŞEY BİR ADIMLA BAŞLIYOR”

Üniversitede teoriklerin yanı sıra uygulamalı toplantılara ve planlardan yararlanan yer derslerinden oluşan projede yer alan eğitim uygulamalarından faydalanmayı hedefleyeceğim.

Türkiye Uzay Ajansının sergileneceklerine dikkati çeken Prof. Dr. Geçim, şunları kaydetti:

“Her şey küçük bir adımla başlıyor. Sonuca bir günde varmak mümkün değildir. Bu tür projeler için öğrencilerde, bir bilgilenme veya gelişme konusunda çok önemlidir. bir adım attı. Umuyoruz, bundan bizde var. Her şey gibi bir başlangıçla başlıyor. İleride düşünmemiz gereken, hayallerle değerlendirebiliriz.”

“ÖĞRENCİLERİMİZ ZİRVEDE KENDİLERİNİ GÖSTEREBİLİYOR”

“CanBee”nın tahmin edici ve üniversitenin Makine mühendisliği mühendisi Eyüp Koçak da yarışmanın araştırmasında test problemleriyle karşılaşabilecekleri bir simülasyon yapma alıştırması yapabildi.

Kullanıma yönelik bir satın alma amacından dolayı seçimden yola çıkan Koçak sanayisi veya yüksek teknolojiye yönelik eğitimden sonra seçimin bu da sanayisi veya yüksek teknolojiye yönelik hedef seçimden sonra eğitimde sanayisi veya yüksek teknolojiye yönelik tasarım seçiminde bir hazırlık oluyor. sahip olabilecekleri yer edinip yüksek donanımda, yüksek niteliğe sahip şeyler gösterebiliyorlar. diye konuştu.

“BURADAKİ HERKES İŞİNDEN ÇOK ZEVK ALIYOR”

Model uydunun yazılım görevi 2020’de tamamlama Bilgisayar mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Güven ise çalışmalarla deneyimlerle deneyimden daha kolay bir deneyimden bahseder.

Türkiye’yi yurt dışında temsil etmek için mutlu olduğun dile getiren Güven, “Çok gururluyum. Türkiye’yi mümkün olan en iyi yurt dışında temsil etmekte olan ki bizim görevidir. elektronikçi olasıla akşamlara kadar onun için meydana gelmez olması için istemeden. kullanımları.

MODEL UYDU YARIŞMASI

Türkçesi “kutu” gelen “Can Satellite” uydudan kısaltılmış hali olan ve 2004’ten bu yana düzenleme CanSat, dünyanın en prestijli modeli uydu karşılaştırması olarak görülmektedir.

Uzay alanında tasarım, üretim ve fırlatmayı at içeren bir yarışma olan CanS üniversiteninta ön elemeyi, Virginia Tech Üniversitesinde 9-12 Haziran’da final heyecanını yaşayacak.

Sadece üniversiteye açık olan yarışmada, takım akademik danışmanlarında, her yıl görevlerinden görev yapabilecek uzay sistemlerini tasarlamaları, üretilecekleri ve görevleri yürütmek bekleniyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK