Sayılı ülkede olan denizaltı torpido kovan bölümü ilk kez Türkiye’de üretildi

Sayılı ülkede olan denizaltı torpido kovan bölümü ilk kez Türkiye’de üretildi

56
0
PAYLAŞ

Birçok ülkede temsil edilen denizaltı torpido kovanı bölümü ilk olarak Türkiye'de üretildi.

Bazı ülkelerde denizaltı torpido kovanları alanında kritik eşik aşıldı. Geçen hafta yayınlanan bölüm, Türkiye’de ilk kez üretildi.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM), Türkiye’de ilk kez denizaltıların torpido kovanlarını üreterek Gölcük tersane komutanlığına teslim etti. STM İş Geliştirme Müdürü Edip Deniz, “STM’nin koordinasyonunda ve geliştirilmesinde Türkiye’de tamamen yerelleştirildi. Dünyada bunu yapabilen çok az ülke var ve geçen hafta gururla teslim ettiğimiz bu projede önemli bir kritik eşiği aştık.”

DHA’da yer alan habere göre; Dünyada sadece sınırlı sayıda ülkede üretim yapabilen kafa bölümü (Bölüm 50), denizaltı torpido kovanlarını içermekte olup, Türkiye’de ilk defa yerli ve milli kaynaklarla STM mühendislik ve koordinasyonunda üretilmiştir. Reis sınıfı denizaltılar için üretilen ilk Kısım 50, iki hafta önce Gölcük tersane komutanlığına teslim edildi.

“KABUL TESTLERİNİ ÇOK KISA SÜREDE SIFIR HATA İLE TAMAMLADI”

İlk kez teslim edilen 50 numaralı bölümün üretimine 2018 yılında başlandı. STM koordinasyonunda söz konusu dayanıklı teknenin nozul delikleri işlenerek soket kaynakları yapılmıştır. Boya ve montaj işlemlerinin ardından Bölüm 50, kabul testlerini en kısa sürede hatasız olarak başarıyla tamamlamıştır. STM ve Gürdesan, projenin 4., 5. ve 6. denizaltılarının 50. bölümünü Mart 2022’ye kadar teslim etmek istiyor. Türk Donanması’nın en gelişmiş denizaltı platformu olacak Reis sınıfı denizaltıların en kritik parçası olan 50. Bölüm, ana denizaltı silahlarını ve güdümlü füze atışına olanak sağlayan sistemleri içeriyor.

Üretilen Section 50 sayesinde Reis sınıfı denizaltılar 8 533 milimetre torpido kovanı ile silahlandırılmıştır. Proje kapsamında 2022 yılında 6 adet Reis sınıfı denizaltının teslimatına başlanacak. İlk iki denizaltının torpido kovanlarının bulunduğu bölüm, projenin ana yüklenicisi olan Alman ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) tarafından üretildi. 3’üncü, 4’üncü, 5’inci ve 6’ncı denizaltılarda yer alacak 50. Kesit bölümü, Türkiye’de ilk kez STM’nin ana taşeronu olan Gürdesan Tersanesi’nde üretilecek.

“BU PROJEDE ÖNEMLİ BİR KRİTİK EŞİĞİ AŞTIK”

STM İş Geliştirme Müdürü Edip Deniz, “Buradaki en önemli konularımızdan biri sistemlerimizin entegrasyonu ve teknoloji transferi çerçevesinde mümkün olduğunca tüm sistemlerin yerleşiminin koordinasyonu. Geçen hafta teslim edilen denizaltıların torpido kovanlarının bulunduğu bu kısımda STM önemli bir rol oynuyor. Bu çok önemli. Denizaltının önemli bir parçasıdır. STM koordinatörlüğünde ve mühendisliğinde tamamen Türkiye’de lokalize edilmiştir. Dünyada bunu yapabilen çok az ülke var ve bu projede önemli bir kritik eşiği geçtik. Bu yüzden geçen hafta gururla teslim ettik. İlk denizaltı Piri Reis 2022 Bunlar üst sınıf denizaltılardır. Daha sonra her yıl bir gemi daha teslim edilecek ve proje toplam 6 denizaltı ile tamamlanacak. Bölüm 50’de ilk 2 denizaltı Alman sistemleriydi, üçüncü denizaltılardan 3, 4, 5 ve 6 yerli sistemler de kullanılıyor” dedi.

İHA’LAR İHRACAT YAPILIYOR

STM’nin İHA’ları hakkında bilgi veren Edip Deniz, “Kargu, çeşitli coğrafyalarda kendini kanıtlamış bir ürün. Bu yıl da ihraç ettik. Kullanılabilir ve ihraç edilebilir bir ürün olarak uluslararası arenada kendini göstermeyi başarmıştır. Bunu akılda tutarak, bununla gurur duyuyoruz. Bunun dışında ‘Alpagu’ döner kanatsız, sabit kanatlı taktik İHA sistemimizdir. Geçen hafta başarıyla tamamladığımız bir ürün ve inşallah mühimmat testleri bu yıl sonuna kadar Türk Ordusu’nun envanterine girecek. Dünyada iki veya üç ülke tarafından yapılabilen bir üründür. İnşallah Türk ordusuna verdikten sonra ihracata başlayacağız. Küçük bir sistem, 1,9 kilogram ağırlığında. Ürün ne kadar küçük ve ağırlık ne kadar düşükse, üretimi o kadar zorlaşır. Kısa sürede çıkarılabilen ve taktik sahada kullanılabilen bir üründür.


  • Denizaltı
  • Savunma Teknolojileri
  • Lagün Tersanesi Komutanlığı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK