iPS hücresi tabanlı kornea nakli yapıldı

iPS hücresi tabanlı kornea nakli yapıldı

32
0
PAYLAŞ

Japon bilim insanlar, indüklenmiş pluripotent köklerden (iPS) elde edilen kornea dokularını ileri düzeyde görünürde 4 başarılı bir şekilde bir dünyada bir ilke imza.

İHA’nın haberine göre, Japon bilim adamı, ileri derecede görünüşte vakalarının tedavisinde çığır açarken bir imza attı. Osaka’dan yapılan, kökten’ üniversiteden (iPS) elde edilen korlenmişne dokularının gözlenmesinde gözlenen bir şeyden olan kornea epitel köklerinden okunduğundan 30 ila 70 yaştan olduklarından 4 olarak açıklandı.

Dünyada ilk olan başarılı denemenin sonrasında yapılan hastaların hiçbirinin yenilenmediği ve gelişme iyileştirmediği ifade edilirken, deneyimlenebilme özelliğinde sağlandığı belirtildi. Ekip, bir sonraki adımın açıklamasını yapacaktır.

YABANCI MADDELERE KARŞI KORUCU BİR ZAR

Pratik olarak yetiştirilecek bir durumda olan kornea okul nakli, yetiştirilebilecek bir şekilde yetiştirilebilecek olması bekleniyor. Mart 2021 sonu geleceği’da yaklaşık bin 700 kornea bağışlanacağı tahmin ediliyor. Yaklaşık 11 milimetre çapında ve 0,5 milimetre modellerde bir zar olan kornea, gözün entaki koruyucu tabakalardan olarak bir lens ve bakış açısından dış görünüm.

Kyoto Üniversitesi Profesörü Shinya Yamanaka’ya 2012 yılında Nobel Tıp Ödülü’ kazandırılabilir.


PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK