TBMM Başkanı Şentop: FETÖ, kardeş ülkelerin milli güvenliğine tehdit oluşturuyor

TBMM Başkanı Şentop: FETÖ, kardeş ülkelerin milli güvenliğine tehdit oluşturuyor

113
0
PAYLAŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop: FETÖ kardeş ülkelerin ulusal güvenliğine tehdit oluşturuyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, FETÖ’nün kardeş ülkelerin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu açıkladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) kardeş ülkeler başta olmak üzere faaliyet gösterdiği ülkelerin ulusal güvenliklerini tehdit ettiğini söyledi.

AA’nın raporuna göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop, Kazakistan’ın Türkistan kentinde düzenlenen Türkçe Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 10. Genel Kurul Toplantısı’nda “Türk Dünyasında Parlamentolar Arası İşbirliği ve Gelecekten Beklentiler” konulu bir konuşma yaptı.

Parlamentoların ve parlamenterlerin uluslararası ilişkilerdeki öneminin giderek arttığını kaydeden Şentop, TÜRKPA’nın ortak sorunlara ortak çözümler geliştirilmesi için uluslararası bir yapı haline geldiğini kaydetti.

Şentop, Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere birçok uluslararası kuruluş tarafından Azerbaycan’a ait kabul edilen Ermeni işgali altındaki kendi topraklarının kurtarılmasından TÜRKPA’ya üye ülkeler olarak mutlu olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Dün 27 Eylül, işgal altındaki Karabağ’ı özgürleştiren şanlı Vatan Savaşı’nın yıl dönümüydü. “Şehitler Günü” olarak adlandırılan bu yıl dönümünde tüm Azerbaycan halkının bayramını kutluyor, şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Karabağ Azerbaycan’dır. İşgalin sona ermesiyle birlikte bölgenin bağımsızlığına kavuşması için yanımızda duruyor ve her türlü desteği veriyoruz, bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bir gaziler meclisi olduğunu ve geçen yıl kuruluşunun 100. yılını kutladığını hatırlatan Şentop, şöyle devam etti:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi 2016 yılında yeniden gazi oldu. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında FETÖ’cüler meclisimize saldırmaya cüret ettiler. Parlamentomuz FETÖ hainleri tarafından uçaklardan atılan üç bombaya maruz kaldı. O gece tüm siyasi parti milletvekillerimiz saldırılara rağmen meclise gelerek bu hain girişime direndiler. Kahraman milletimiz bir kez daha tankları elleriyle durdurma cesaretini göstermiş, canı pahasına vatanımızı ve meclisimizi bu hain terör örgütünden korumuştur.

Şentop, FETÖ’nün yegâne amacının, bulunduğu ülkeleri ele geçirmek, teşkilat faaliyetlerini ve kendilerine verilen talimatları yerine getirmek olduğunu belirterek, “15 Temmuz yapısını iradeyle, öncellikle ve eksiksiz bir şekilde ortadan kaldırdık. milletimizin desteği. Asırlık parlamentomuz, küresel demokrasi tarihinde iki kez emektar oldu. Eşi görülmemiş bir onurla yerini aldı. Gelecek nesillere bırakacağımız en büyük miraslardan biridir. ” not alınmış.

FETÖ’nün Türkiye dışında birçok ülkede de faaliyet gösterdiğini vurgulayan Şentop, “Bu hain örgütün faaliyet gösterdiği ülkelerin, özellikle kardeş ülkelerin ulusal güvenlikleri için tehdit oluşturduğunu bir kez daha belirtmek isterim. ifadesini kullandı.

Öte yandan Şentop, Meclis faaliyetinin kapsamını genişletmek için Meclis’in TÜRKPA Kadın Parlamenterler ve TÜRKPA Genç Parlamenterler Forumlarına benzer şekilde dostluk gruplarının başkanlarıyla ortak forumlar düzenlemesini önerdi.

Ayrıca, farklı ülke parlamentolarındaki Türk asil milletvekillerinin belirlenerek bir forum çatısı altında bir araya getirilmesini öneren Şentop, “Her yıl veya her 5 yılda bir genişletilmiş bir Türk dünyası parlamenter forumu düzenlenebilir. TÜRKPA’nın eski üyelerinden ‘TÜRKPA Ak Sakal Grubu’ oluşturulmakta ve bu grup zaman zaman toplanmaktadır. , fikirler ve deneyimler paylaşılabilir. not alınmış.


  • Meclis Başkanı
  • Mustafa Şentop
  • FETÖ
  • Kazakistan
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK