Selimiye’nin 2 aşamalı restorasyonu yılbaşına kadar başlayacak

Selimiye’nin 2 aşamalı restorasyonu yılbaşına kadar başlayacak

36
0
PAYLAŞ

Selimiye'nin iki aşamalı restorasyonu yılbaşına kadar başlayacak

Hedef, Selimiye Camii’nin restorasyonuna yılbaşına kadar başlamak. AK Edirne Partisi Milletvekili Fatma Aksal restorasyon planını değerlendirdi.

TBMM Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Edirne Partisi Milletvekili Fatma Aksal, Selimiye Camii’nin restorasyonuna yılbaşından önce başlamayı düşündüklerini söyledi.

AA’da yer alan habere göre; Aksal, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Mimar Sinan’ın başyapıtı Selimiye’nin en iyi restorasyonunu yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Restorasyonun peyzajla birlikte bir bütün olarak görülmesi gerektiğini belirten Aksal, “Restorasyonu yapıyorsunuz ama peyzajı yaptıktan sonra çöpteki cevheri göremezsiniz, çöpteki mücevher gibi. Çevre düzenlemesini çok güzel bir şekilde yapmak için uzun zamandır uğraşıyoruz. Son olarak başkanımızın talimatıyla peyzaj çalışması yaptık. “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yardımıyla yapıyoruz. Tüm görüşmeler yapıldı. Cami ve çevre düzenlemesi 3 aşamalı bir çalışma ile yapılacak. Bahsedildi.

Aksal, Selimiye Camii’nin aslına uygun olarak restore edilmesi için yoğun çaba harcandığını ve ihale sürecinin başlayacağını söyledi.

Restorasyon konusunda seçici olduklarını ifade eden Aksal, “Türkiye’de bu işi özenle yapan çok az insan var. İşi en iyi yapacak firmayı bulmaya da özen gösteriyoruz. Çalışmalar başladı. Planımız Selimiye Camii’ni yıl başına kadar inşa etmek. yıl.” dedi.

Aksal, çevre düzenlemesinin iki etapta yapılacağını söyledi.

“SELİMİYE YERİNİN GELİŞTİRİLMESİNİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN YAPACAĞIZ”

Çevre düzenleme kısmının teslim edildiğini söyleyen Aksal, şöyle devam etti:

“Bu işi Enez’de Fatih Camii’ni yapan firma yapacak. Enez’de harika bir iş çıkarmışlar. Selimiye’nin çevre düzenlemesinde de aynı güzelliği ve aynı çalışmayı inşallah yaparlar. Başkanımızın talimatıdır” Mimar Sinan’a, Selimiye Camii’ne yakışıyor. Bir düzenleme istiyoruz. Çevre düzenlemesi, işçilikten malzemeye kadar en kaliteli malzemeler kullanılarak yapılacaktır. 140 günlük bir süre için planlandı, ancak sitenin tesliminde hafif bir gecikme oldu. Orada iş yerleri var. Sitenin tesliminde bazı sıkıntılar yaşandı.”

“Biraz geç olsa da, iyi bir şarkı olacak.” Aksal, “Edirne’ye ve Edirne halkına yakışır bir düzenleme olacak. Selimiye ve Mimar Sinan’a yakışır bir düzenleme olacak. Diğer kısımla ilgili belediyenin yaptığı çalışmalar var. Bu projeyi belediye yapmalıdır. hala bitmedi. Onu bekliyoruz. Umuyorum. Anıtlar Kurulu bu projeyi onaylar onaylamaz Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın da katkılarıyla buranın geliştirilmesine devam edeceğiz. cümleleri kullandı.

Aksal, Selimiye’nin çevresi ve camisiyle bir bütün olarak çok güzel bir eser olacağını sözlerine ekledi.


  • Fatma Aksal |
  • Selimiye Camii
  • restorasyon
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK