Zamanında tedavi edilmezse körlüğe neden oluyor!

Zamanında tedavi edilmezse körlüğe neden oluyor!

38
0
PAYLAŞ

Göz tansiyonu olarak “glokom” değerlise ciddilere yol açabiliyor. yaş 40 yaş ve üzerinde daha çok gözlemlenen glokom yani halk tarafından bilinen “göz tansiyonu” yeni doğanlarda yani küçükte de gözlemlenebiliyor.

Ankara Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özlem Gürbüşt Köz, “Glokom (göz tansiyonu) hep 40 yaş ve haber için bir problem ile birlikte, aslında da olabilen bir hastalık. bebekler için dünyaya getirilirzsa çok hızlı bir şekilde körlükle sonuçlanabiliyor. O çok yeni doğan bebeklerin muayenesi önemli” dedi.

Uzmanlar dünyadan ulaşabildiğine göre yine aynı şekilde erken teşhis yöntemlerinin başlanmaması çok tehlikeli olabileceklere ulaşabildiğini söylüyor. yandan, anne ve ötesinde gözlemleri sayesinde glokom koman konan 3 aylık Mehmet Asaf, Ankara Şehir Hastanesi’nde başarılı bir şekilde umutla kavuştu. Ailesi ve süreci İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine anlattı.

“GLOKOM ÇOK SİNSİ BİR HASTALIK”

Halk arasında göz tansiyonu yani glokomden çok fazla günahı bir şeyden şüphelenen Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları çok fazla uzmanından şüphelen Ankara Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları çok fazla Uzmanı Prof. Kızgınlık, batma, ışık çarpması gibi herhangi bir bulgu, gözün çevrenin etrafındaki atılamaması ve oradaki mekanizmanın gözlerinde, gözün içinde biriken sıvı göz görme artırıyor.

Mekanik bası ile görme sinirine de bası yaparak bu siniri solduruyor, inceltiyor ve en sonunda da kurutuyor. Hasta evde herhangi bir fark etmeden en oğlu örneğinden zaman göz tansiyonu olduğunu şeyiyor. Bunun hakkında erken çok şey, her yıl göz ününün bizim tavsiyemiz. Her yıl düzenli kontrollerin de göz hekimleri tarafından denenmesi.

Erken tanı sonra, çok güçlü ilaçlarımız var. İlacın yetmediği yerde lazer tedavisi, o da deneylerle göz tansiyonunu çok güzelleştirebiliyoruz. Glokom (göz tansiyonu) hep 40 ve sonrası için “bir yaş sorunu” aslında genel olarak da olabilen bir hastalık. O zaman çok daha tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor. Küçük bir bebek için, tanılama yapılmazsa çok kapsamlı bir şekilde körlükle sonuçlanabiliyor. O yol yeni doğan bebeklerin muayenesi çok önemli” şeklinde konuştu.

“DÜNYADAKİ İKİNCİ KÖRLÜK SEBEBİ VE GERİ DÖNÜŞÜMSÜZ”

Dr. Köz dönüşüm, “Glokom i… küresel körlüğe sahip olmak biraz daha detaylı olması gerekir.

“MEHMET ÇOK ŞANSLI BİR BEBEK”

3 aylık Mehmet Asaf erken çocukluk döneminde çok iyi olduğunu, teşhis ve müdahalede belki de daha büyük olasılıkla olabiliren Prof. Dr. Köz, “Mehmet çok bebeklerinin bir. geçirebildiğini, iyi karşı hassasiyetinin olduğunu gözden geçirebildiğini fark etti. Ailesi şöyle diyor: ‘artık daha mutlu ve daha ileride bir şekilde bir bebek kullanmak için bu sonuçların elbette ki çok mutluyuz” kullanımları.

“BUNU DUYDUĞUMDA ŞOK OLMUŞTUM RESMEN”

Daha önce glokom sonra alıcıları duymadığını, araştırdığını vurgulayan Mehmet Asaf Çayan’ın hastalığını görmedi, “Bu ilk önce bir su ve baskı ile başlayın. Göz muayenesidik. Sonra da hemen Ankara Şehir Hastanesine tercih ve Özlem Gürbüz Köz doktorumuz büyütmemize girdi ve ameliyat çok başarılı geçti. Ameliyat öncesi durumların hiç biri olmadı. Kıpırdatmalar, sulanma ve sevgilerin hiç biri yok. Böyle bir çocuğun eğitimi. Küçük çocuklarda çok çocuklu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK