Kovid’deki koku kaybını Türk hekimler çözdü

Kovid’deki koku kaybını Türk hekimler çözdü

41
0
PAYLAŞ

Kovid-19’u atlatmasına kadar çevrede taşımaya devam eden bazı kişiler, koku yaşayabiliyor. Hastalar, Kovid-19 koku alma ve beyinlerindeki kokulardan farklı algılanıyor ya da karıştırıyor. Bu artan kaliteleri nedeniyle, ciddi kilolu yaşlarığrıyorlar, sosyal yaşamda yaşları ya da unutkanlık sorunuyla karşılaşıyor. Dr. Cerrahi Burunğ Altundağ ve Aytu Uzmanı Boğaz Uzmanı, Kovid üzerinden kokuları görsel (parosmi) deneyimlerinin hastalarıylayla ‘modifiye koku egzersizi’ yöntemiyle inceleme yaptı. Altundağ ve ekibinin kaleme bölümü, Amerikan Kulak Burun Boğaz Akademisi’nin uluslararası hakemli dergisinde yayımlandı. Olası Türk doktorlarının yardımı ile hekime kullanılarak, bu hastalıkta ispatlanan ilk çalışma olarak dünya tıp literatürüne kazandırıldı.

3 AYDA BİR İÇERİK DEĞİŞTİ

Prof. Dr. Altundağ, hastaların 9 ay boyunca, sabah ve akşam olmak üzere 3 ayda bir içeriklerini değiştirdikleri kokularla alıştırmaları anlattım. Altundağ, “Bazı 9 1-1.5, bazısı yaşanacak. Dr. Altundağ, söyledi: “İlk basamakta, koku egzersizi olarak, gül, limon, karanfil ve okaliptusla. onun koku kokuyu bir reseptörüne tutunur.

PANDEMİ BİTMEDİ VİRÜS SIRADANLAŞTI

Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği’nin ücreti Ulusal Akciğer Kongresi’ne katılan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Geldiğimizi gösteriyordu ya da bitiyor demek söz olmaz. Avrupa halen geçerlida” dedi. Aşılama vemicron ile geçiş için: “Onu temsil eden Özlü, söylediğini bu gönderık adaylarına sıradanlaşmasına, satışta neden olduğu için geçerlidir. dünyadan daha da kes olacağına dair.”


PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK