2 doz aşılıya ‘HES’ risksiz

2 doz aşılıya ‘HES’ risksiz

160
0
PAYLAŞ

2 aşı dozu için risksiz 'HES'

Temas riskli olmasa da iki doz aşı. İki veya daha fazla doz aşı yaptıran veya son 6 ay içinde korona geçirmiş kişiler için HES kodu, HIV pozitif bir kişiyle temas ettiğinde riskli görünmeyecektir. PCR, temasın 5. gününde zorunlu olacaktır. Test yapılmazsa, HES kodu “riskli” olarak görünecektir.

Sağlık Bakanlığı, “Temaslıların takibi, salgınların yönetimi, hastaların evde takibi ve filyasyon” rehberini güncelledi. Böylece aşıdan en az iki doz almış veya son 6 ayda Kovid-19 geçirmiş kişiler pozitif bir kişiyle temasa geçtiğinde HES kodu riskli görünmeyecek, temaslı olarak kayıt altına alınacak. Vaka izleme modülü. Bu kişiler maske takmak, sosyal mesafe, hijyen gibi koruyucu önlemlere uyarak ve kendi semptomlarını takip ederek günlük yaşamlarına devam edebilecekler. Semptomlar ortaya çıkarsa aynı gün sağlık kuruluşuna başvurarak PCR testi yaptıracaktır.

NEGATİF İSE KAYIT YAPILMAYACAKTIR

Semptomlar gelişmezse, temasın 5. gününde bir PCR testi gerekecektir. PCR testi yoksa 6. günde HES kodu riskli hale gelecek ve kişi karantinaya alınacaktır. PCR testi pozitif çıkarsa Sağlık Bakanlığı direktifine göre işlenecek ve rehbere göre izolasyon koşullarında takip edilecektir. Testin negatif çıkması durumunda 6. gün sisteme kaydı sonlandırılacak, izole edilmeyecek ve HES kodu riskli hale gelmeyecektir. Ancak bu kişiler 14 gün boyunca semptomlarını takip edecek ve 14. günün sonuna kadar 65 yaş üstü veya bağışıklığı baskılanmış kişiler gibi Kovid-19 için risk altındaki gruplara ve hastalıkta kalanlara destek olamayacak. huzurevleri ve huzurevleri.

18 YIL ÜZERİNDE ÇİFT DOZ AŞI ORANI %50’Yİ AŞTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 yaş ve üzeri nüfusun yüzde 50’sini açıkladı çoğunun en az 2 doz aşı yaptırdığını açıkladı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, “İki Tam doz aşının dozu ve oranı arttıkça salgına karşı başarımız da artacaktır” dedi.

14 GÜN İZOLASYON

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “endişe verici varyant” olarak tanımlanan beta, gama ve delta varyantları ve Sağlık Bakanlığı tarafından “tehdit edici varyant” olarak tanımlanan varyantlar tespit edilirse izolasyon süresi 14 gün olacak. İzolasyon test edilmeden sonlandırılacaktır. Bu bireyler, izolasyonun erken sonlandırılması için PCR tarafından test edilmeyecektir.


  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
  • bu kod
  • sağlık Bakanlığı
  • yalıtım
  • pcr testi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK