Sağlık Bakan Yardımcısı Birinci: 8 milyara yakın HES sorgusu yapıldı

Sağlık Bakan Yardımcısı Birinci: 8 milyara yakın HES sorgusu yapıldı

42
0
PAYLAŞ

Önce Sağlık Bakan Yardımcısı: Yaklaşık 8 milyar HES sorgulaması yapıldı

Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Erken, 8 milyara yakın HES etüdü yapıldığını ve 6,5 milyon riskli seyahatten kaçınıldığını söyledi.

Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayipİlker, dünyanın en büyük dijital projelerinden biri olan HES uygulaması sayesinde 8 milyara yakın HES kod talebinin yapıldığını ve sistemin bu süreçte engelleme dahil 6,5 milyondan fazla risk kodu tespit ettiğini söyledi. birden fazla yerde risk altındaki bir kişi.

DHA Haberlerine göre Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, 6 günlük maratonun ardından 26 Eylül’de muhteşem bir kapanışla sona erdi. Dijital sağlık altyapısı ile özellikle Kovid-19 pandemisi döneminde birçok uygulama ile dünyanın önüne geçen Sağlık Bakanlığı, ‘yapay zeka yarışması’ ile TEKNOFEST’e damga vurdu. Türkiye’nin dünyanın en iyi dijital sağlık altyapısına sahip ülkesi olduğunu vurgulayan Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayipİlk, Demirören Haber Ajansı’na önemli açıklamalarda bulundu. “Neden buradayız? Doktorlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza yardımcı olacak teşhis araçları geliştirmeye çalışıyoruz. Verilerimizi dünyada ilk kez yapay zeka araçlarıyla bu konuda yazılım geliştiren start-up’lara ve gençlere açtık” dedi.

“Yapay Zeka İLE TEŞHİS PROJELERİ GELİYOR”

Yarışmada yapay zeka ile felç teşhisi koyabilecek projelerin yer aldığını belirten İlker, şunları söyledi:

“Bunlar acil müdahale gerektiren ve çok hızlı karar alınması gereken hastalıklar olduğu için yapay zeka araçlarıyla doktorlarımıza yardımcı olmak ve kritik zamanlarda hastaların hayatlarına dokunmak istiyoruz. Örneğin hastanın tomografisi bilgisayara indirildiğinde. , hemen yapay zeka tarafından okunacak ve bir radyoloğun sözleri önceden yorumlanacaktır. “Bunu yapacak ve sonra radyoloğun önüne bırakacak.” İlgili doktora teslim edecektir. Bu, lezyonları çok çabuk yakalamasını ve yorgunluk olmamasını sağlayacak ve bu da zamanını kısaltacak ve iş yükünü azaltacaktır.”

“COVID-19 VE MAMOGRAFİDE KULLANILAN DİJİTAL TANI SİSTEMLERİ”

Halihazırda görüntü işleme yoluyla yapay zeka ile Kovid-19’u tanıyabilecek sistemler geliştirdiklerine işaret eden Lider, “Bu sistemler başka bir viral mi yoksa bakteriyel enfeksiyon mu olduğunu anlayabildi. . Bir de çok ciddi bir yapay zeka uygulamamız var. mamografide ve dolayısıyla memede. “Kanseri erken teşhis etme ve kadınlarımızın hayatını kurtarma ve onlara çok daha iyi tedavi sunma fırsatımız oldu. Yakın gelecekte felç için de benzer şeyler yapacağız. “

“NEYİM VAR Kİ?” HASTALIKLARA TEŞHİS EDİLECEK

” Neyim var ki ? Çok uzun zamandır üzerinde çalıştıkları şey. Projesinden bahseden Dr. Öncelikle yakın zamanda e-Nabız ile entegre olacak bu sistem hakkında şu bilgileri verdi: “Bu proje, gitmeden önce kendinize sorular sorarak hangi acenteye gitmeniz gerektiğine karar veriyor. doktor. . Acilen doktora gitmeniz gerekiyorsa sizi uyarır. O zaman doktorun teşhisi ile doktorun teşhisini sürekli değiştiren, yapay zeka ile yazım doğruluğunu artıran, vatandaşlara daha doğru sonuçlar veren bir sistem. Ayrıca gereksiz hastanın hastaneye gitmesini de engeller. Semptomları azaltan, aslında hastalık veya çok acil bir sorun olarak düşündüğü semptomları değerlendiren ve onu her zamanki aile doktoruna veya en yakın hastanenin ilgili bölümüne yönlendirebilen bir uygulamadır.

“SAĞLIKTA DİJİTALLEŞMEDE DÜNYANIN EN İYİSİYİZ”

TEKNOFEST’in ağırlıklı olarak savunma sanayiine odaklanan ve daha sonra diğer teknolojileri de bünyesinde barındıran bir festival olduğunu vurgulayan Bakan Yardımcısı Dr. Öncelikle, “Ancak bugün baktığımızda gelecekte sağlık teknolojilerinin savunma sanayinden çok daha büyük boyutlarda olacağını görüyoruz. teknolojiler. Aslında bunu pandemi döneminde hepimiz gördük. Dijitalleşme ne kadar değerli, teknoloji ne kadar değerli, hayatımızı ne kadar olumlu etkiliyor. “Dünyanın en çok dijitalleşen sağlık bakanlığıyız. Bizden daha iyi sağlık bakanlığı ve bu alanda ülke yok. Sağlık alanında Türkiye gerçekten öne çıkacak, tıpkı SİHA’da olduğu gibi, drone’larda, savunma sanayi ürünlerinde, Türkiye’de. Yapay zekanın sağlık alanındaki rekabetinin bu yönde çok iyi bir başlangıç ​​olduğunu ve gençlerimize ve Türkiye’ye yol açacağını düşünüyorum” dedi.

HER ŞEYİN MERKEZİNDEKİ UYGULAMA: E-NABİZ

e-Nabız’ın aslında Sağlık Bakanlığı’nın tüm dijital sağlık uygulamalarının merkezinde olduğunu vurgulayan Dr. İlker, sözlerine şöyle devam etti: (diğer uygulamalar). Şu anda 75 milyon kişi bu uygulamayı indirdi, 150 milyona yakın HES kodu alındı, tüm sistem biliyorsunuz biz dolaşırken HES kod istekleri alıyoruz. Seyahatleri sırasında 1.4 milyon kez risk uyarısı veren, risk altındakilerin bu araçlara ve uçaklara binmemesini sağlayan bir uygulama. Tüm sistemleri HES, uçak vs. ile entegre ettik. Hepsi bu ilkeler etrafında hareket eder. Günümüze baktığınızda son 48 saat PCR testleri hakkında bilgiler, aşılar hakkında bilgiler, ayrıca uçaklarda, etkinlikler sırasında, izleyiciler vb. hastalık bilgilerinin akışı ile ilgili milyonlarca talep geldi. Bunlardan biri tamamen Türk mühendisler tarafından, açık kaynak sistemlerle, yabancı lisans kullanılmadan geliştirilmiştir. Bütün yetenek bizde, Türklerde. Neredeyse hiç dış desteğimiz yok.”

“KARE KOD OLMAYAN PCR TESTLERİ GEÇERLİ DEĞİLDİR”

Başkasının HES koduyla dolaşanlar hakkında Sağlık Bakanlığı’nın geri bildirim aldığına işaret eden Dr. Öncelikle bunun önüne geçmenin tek yolunun ‘HES kodunun istendiği yerde kimlik kontrolü yapmak’ olduğunu söyledi. ve bazı önemli uyarılarla sözlerini noktaladı: “Özellikle HES sistemini kullanan kişilerden bunu istiyorum. Evet, kişinin adı zaten görünür durumda, kısmen yıldız işaretiyle kaplı. Ayrıca bir kontrol yapılmalıdır. Çünkü diğer kişilerin HES koduyla gezindiği bilgisini alıyoruz. Kimlik ne olursa olsun yapılamaz. Ayrıca hiç kimse, özellikle karekod ile yazdırılmayan PCR laboratuvar testlerine girmemelidir. PCR testi isteyen tüm kuruluşlar, PCR test sonuç sayfasındaki QR kodlarını okuyarak doğrulama yapmalıdır. Yabancı uyruklu ise, bu durum Health Pass aracılığıyla da doğrulanabilir. Çünkü QR kodu olmayan hiçbir laboratuvar testi geçerli değildir. QR kodu okuttuğunuzda, o kişinin bilgileri Sağlık Bakanlığı e-Nabız üzerinden anında doğrulanır. tem test sisinin varlığını algılar. Böyle geri bildirimler alıyoruz, çok sık karşılaştığımız bir şey değil ama ara sıra açıp incelediğimiz durumlar oluyor. Bu nedenle, hiç kimse Q kodu olmayan bir laboratuvar testi için kredi almamalıdır.”


  • Sağlık Bakanı Birinci Yardımcısı
  • HES talebi
  • HES kod talebi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK