Milli Savunma Bakanı Akar’dan Suriye mesajı: Mutabakata uygun değil

Milli Savunma Bakanı Akar’dan Suriye mesajı: Mutabakata uygun değil

55
0
PAYLAŞ

Milli Savunma Bakanı Akar'dan Suriye mesajı: Anlaşmaya uygun değil

Milli Savunma Bakanı Akar, Suriye’deki gelişmelere ilişkin şunları söyledi: “Anlaşma çerçevesindeki ilkelere saygı duyuyoruz. Bu konuda yapılması gereken her şeyi yaptık ve onlara büyük bir emekle saygı duyuyoruz. bir açıklama yaptı. Bakan Akar ise İblid’e yönelik hava saldırılarının arttığını belirterek, “Son zamanlarda hava saldırıları çok arttı, anlaşmaya uygun değil” dedi. not alınmış.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’nin kuzeyindeki son gelişmeleri dikkatle ve hassasiyetle takip ettiklerini belirterek, “Son dönemde hava saldırılarında artış var. Bunun Mutabakat Muhtırası ile uyumlu olmadığını da söyledik. tüm seviyeler devam ediyor.” dedi.

AA’da yer alan habere göre; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan’ın katılımıyla Akar’ın başkanlığında video konferans toplantısı düzenlendi. Küçükakyüz ve Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu. .

Görüşmede, Kosova ve Bosna-Hersek’teki Türk temsilciliği heyeti başkanları, Somali ve Libya’daki Türk görev kuvvetlerinin komutanları, Azerbaycan görev grubu komutanı, Türk ordusu heyet başkanı NATO Karargahında temsil edilen KKTC Kıbrıs Barış Kuvvetleri Komutanı’nın yanı sıra ordu komutanları, muharip hava kuvvetleri komutanı ve donanma komutanı da karadaki mevcut faaliyetler ve son durum hakkında bilgi verdi. .

Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, terörle mücadele operasyonları ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede alınan tedbirlerin savunma konuları ve güvenlik güçleri bağlamında ele alındığı toplantıda talimat veren Akar, ” Türk Silahlı Kuvvetleri yoğun bir dönemden geçiyor.” Size verilen görevleri yerine getirdiniz. Bunun için hepinizi tebrik ediyorum. Aynı ciddiyet ve samimiyetle, diyalog ve koordinasyon içinde faaliyetler yürüterek bize emanet edilen görevlerde başarılı olacağımızı ümit ediyorum” ifadesini kullandı.

Terörle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Akar, “Çalışmalarımızı Irak ve Suriye başta olmak üzere sınır güvenliğine ve tüm komşularımızın egemenlik haklarına saygı duyarak yürütüyoruz. Ancak her zaman söylediğimiz gibi vatanımızın, sınırlarımızın ve milletimizin güvenliği bizim için çok önemlidir. Bu nedenle Türk Silahlı Kuvvetleri olarak. son terörist etkisiz hale getirildi.” dedi.

“PKK İLE YPG ARASINDA FARK YOK”

Akar, terör örgütü PKK ile YPG arasında hiçbir fark olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“YPG, kelimenin tam anlamıyla PKK’nın ta kendisidir. İkisinin de terör örgütü olduğunu ve bununla ilgili sayısız delil ve görüntü olduğunu herkes biliyor. Ancak, Amerikalı müttefiklerimizin kendilerine yapmadıkları şekilde onlara silah, mühimmat ve teçhizat sağladıkları için üzgünüz. ittifak ruhuna uygun Silah ve mühimmat desteğini sona erdirmek için her düzeyde inisiyatif almaya devam ediyoruz.

Akar, Kuzey Irak ve Suriye’de Türkiye için tehdit ve tehlike oluşturan terör örgütleri ve teröristlerle mücadelenin devam edeceğini söyledi.

Akar, Türkiye ile Rusya arasındaki anlaşmaya da değinerek, “Bu anlaşma çerçevesindeki ilkelere saygı duyuyoruz. Bu konuda yapılması gereken her şeyi yaptık ve onlara büyük bir emekle saygı duyuyoruz. son zamanlarda hava saldırılarında bir artış. Bunun Mutabakat Muhtırası ile uyumlu olmadığını da söyledik. Bu konudaki girişimler her düzeyde devam etmektedir. bir açıklama yaptı.

Türkiye’nin anlaşmalar çerçevesinde üzerine düşen görevleri yerine getirdiğini ve yerine getirmeye devam ettiğini belirten Akar, “Bir yandan oradaki Suriyeli kardeşlerimizin güvenliği, bir yandan da birliklerimizin ve sınırlarımızın güvenliği için orada başarılı olmamız şart. bir yanda yeni bir göç dalgasına tahammül edemeyen ülkemizin korunması için. fikrini paylaştı.

Akar, sözlerinin sonunda Azerbaycan’ın kendi topraklarını Ermenistan’ın işgalinden kurtardığı “Bir Vatan Harekatı”nın başlamasının yıl dönümü dolayısıyla Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerini bir kez daha tebrik etti ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelini tebrik etti. Preveze’nin deniz zaferinin yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü.


PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK