Koronaya yakalanan 500 hasta incelendi: Literatürde bir ilktir

Koronaya yakalanan 500 hasta incelendi: Literatürde bir ilktir

48
0
PAYLAŞ

500 koronalı hasta muayene edildi: Literatürde bir ilk

Koronavirüse yakalanan 500 hastanın %10’unda kalp yetmezliği tespit edildi. Kardiyolog Dr. Aykut Demirkıran, “Troponin dediğimiz bu hastaların büyük çoğunluğunda yükselen kan değerlerinin kalp kası iltihabı veya kalp krizinde normal olduğunu da bulduk” dedi.

Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastane Hizmetleri Başkanı Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aykut Demirkiran, Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu, kentteki hastanede koronavirüse yakalanan hastalar üzerinde uzmanlar tarafından yapılan incelemede, yüzde 10’unun hastalandığının tespit edildiğini söyledi. 500 hastada yeni başlayan kalp yetmezliği vardı.

DHA Haberlerine göre Koronavirüsün kalbe ciddi zararlar verebileceğini belirten Demirkıran, kalp yetmezliğine ve kalp kası iltihabına neden olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Koronavirüs kalbe ciddi zararlar veriyor, çeşitli mekanizmalara neden olabiliyor. Miyokardit dediğimiz kalp kasının iltihaplanmasına neden olabilir. Kan pıhtılaşmasını artırarak ve akut koroner sendrom dediğimiz kalp krizine neden olarak kalp yetmezliğine neden olabilir. Ayrıca hastanemizde yaptığımız bir çalışmada, 500’den fazla hastayı muayene ettikten sonra. Hastalarımızın yüzde 10’unda yeni başlayan kalp yetmezliği olduğunu bulduk. Bu hastaların çoğunda troponin dediğimiz kalp kası iltihabı veya kalp krizi ile yükselen kan değerlerinin normal olduğunu da bulduk. kalp yetmezliği geliştirir.”

“EDEBİYATTA İLK”

Koronavirüs nedeniyle kalp hastalığı olan hastalara da kalp tedavisi uyguladıklarını anlatan Demirkıran, “Hastanemizin yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarımıza düzenli olarak ekokardiyografi yapıyoruz. semptomları varsa kalp yetmezliği tedavisine başlıyoruz, tedaviye başladıktan sonra hastaların genel durumunda düzelme ve nefes darlığında azalma gördük.Covid tedavisinde elbette Favipiravir adı verilen tedavimize her zaman başlıyoruz. Daha sonra her birinde tüm kalp fonksiyonlarının düzeldiğini belirledik yani böyle oldu. Literatürde bir ilk oldu” dedi.

“COVIDİ OLANLARDA KALP YETMEZLİĞİNE DİKKAT ETMELİYİZ”

Covid-19 hastalığının özellikle hastanın troponin değeri yükselmemişse kalp yetmezliğine neden olduğunu belirten Dr. Demirkıran, sözlerine şöyle devam etti:

“Kalp yetmezliği tedavisi gören hastalar iyileşiyor. Çoğu zaman bu hastalarda kalıcı kalp fonksiyon bozukluğu tespit etmeyiz. Örnek vermek gerekirse 55 yaşında bir hasta acil servisimize ve ardından yoğun bakıma alındı. şiddetli nefes darlığı olan ünite. Ekokardiyografide sol ventrikül fonksiyonu %35 idi. ancak hastanın öyküsünde kesinlikle kalp yetmezliği, kalp hastalığı, koroner arter hastalığı yoktu. Tabii ki ilk gelen hastalardan biri bizdik, böyle bir klinik olmadığı için kalp yetmezliği olmasına şaşırdık. Koroner anjiyografi de yaptık. Hastamızın damarları tamamen normaldi. Daha sonra bu hastamızın kalp yetmezliği tedavisine başladık ve 18. günde tamamen normale yakındı. İlk ayda hastamızın kalp fonksiyonları, ekokardiyografide enjeksiyon fraksiyonu dediğimiz kalp fonksiyonlarını gösteren belirteçler ve kalp çarpıntısı tamamen normal değerlerine döndü, bu da Covid hastalığının geçici olduğu anlamına geliyor. Aynı zamanda kalp yetmezliğine de neden olur. Covid hastalarımızda kalp yetmezliğini mutlaka dikkate almalıyız. “

‘PEK ŞART DEĞİL’

Kovid-19’a yakalanan bir kişinin kalp yetmezliğinden nasıl korunabileceğine dair bir tartışmanın bulunmadığını kaydeden Demirkıran, “Öncelikle kalp yetmezliğini düşünmek gerekiyor. Özellikle nefes darlığı çeken hastalarda bir kontrol, Ekokardiyografi ile Daha sonra kalp fonksiyon bozukluğu varsa “Kalp yetmezliği tedavisini hastamıza eklemeliyiz. Covid hastalarımızda genel durumu kötüleşen, yoğun bakıma alınan, nefes darlığı daha fazla olan hastalarımız , bölüme başvuran hastalardan giderek daha yüksek, daha az nefes darlığı çekiyor ve daha az şikayeti var” dedi.


  • koronavirüs hastalarında kalp yetmezliği
  • son dakika koronavirüsü
  • koronavirüs hastaları
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK