KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rumlarla görüşme şartını açıkladı

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rumlarla görüşme şartını açıkladı

89
0
PAYLAŞ

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rumlarla görüşme şartını açıkladı

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rumlarla görüşme şartını açıkladı. Tatar, “Egemen eşitliğimiz ve uluslararası eşitlik statümüz kabul edilirse resmi görüşmelere başlayacağız.” not alınmış.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Egemen eşitlik ve uluslararası eşitlik statümüz kabul edilirse resmi görüşmelere başlayacağız. not alınmış.

Tatar, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) başkanı Nikos Anastasiadis ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

60 yıldır devam eden görüşmelerden sonuç alınamadığı için bu görüşmelerin aynı anlayışla sürdürülemeyeceğini belirten Tatar, “Bugün hem karşı tarafa hem de Genel Sekretere söyledik, öyle olsun. egemen eşitlik temelinde yan yana yaşayan iki ayrı devletin işbirliği ile bir anlaşma olabilir” dedi.

Tatar sözlerine şöyle devam etti:

Genel Sekreter’in açıklamasında, “Şu anda böyle bir aciliyet (müzakerelere başlamak) söz konusu değil çünkü ortak bir zemin yok. Sanırım sadece sahip olduğum yetkiyi alıp Güvenlik Konseyi’ne iade etmem söz konusu değil.” Aynı zamanda yeni bir Özel Temsilci atanması ile Genel Sekreter, bu kişinin yeniden ortak bir payda bulunup bulunmadığı konusunda çalışmaya devam edeceği ve durumu buna göre değerlendireceği yönünde bir pozisyon ortaya koymuştur.”

Tatar, “Egemen eşitliğimiz ve uluslararası eşitlik statümüz kabul edilirse resmi görüşmelere başlayacağız.” not alınmış.

Kıbrıs’ta yaşamı iyileştirmek için ne tür anlaşmalar geliştirilebileceğini tartıştıklarını belirten Tatar, Rum tarafının “Her türlü işbirliğimiz var, olduk ve olmaya devam edeceğiz” dedi.

Tatar, aynı adada yaşayan iki devlet olarak KKTC’nin sağlık gibi çeşitli konularda alacağı kararlarla 12 teknik komitenin güçlendirilmesi ve iki halkın refahının artırılması yönündeki çalışmalara destek vereceğini söyledi.

“HÜKÜMETİMİZDEN GERİ ALMA SORUNUZ BİLE YOK”

Kıbrıs’ta iki ayrı halk ve iki ayrı devlet olduğunu ve bu durumun kabul edilmemesi halinde bu statükonun devam edeceğini bildiren Tatar, Genel Sekreterin tutumunu ve objektif tavrını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Kıbrıslı Türklerin büyük bir haksızlıkla karşı karşıya olduğunu kaydeden Tatar, “Genel sekreter de konuşmalarında bunu teyit ediyor, kuzeyde bir devlet var. Bu devletin tam teşekküllü kurum ve kuruluşları var. Dolayısıyla şu anda kendi durumumuzdan geri adım atmamız söz konusu değil.

Tatar, bundan böyle yan yana yaşayan iki ayrı egemen devletin işbirliği ile bir anlaşmanın mümkün olacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Bunun için Genel Sekreter’in Güvenlik Konseyi’ne gitmesi ve oradaki Kıbrıs Türk halkı için böyle bir karar vermesi gerekiyor. Bu karar alınırsa, resmi müzakereyi yapmak ve sonuca ulaşmak için masaya oturacağız gibi bir tavrımız var. Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüm. Bugün yine söyledim ama sonuç olarak Rum tarafı bunu kabul etmediği için ayrı bir egemen hakkımız olduğunu kabul etmeyen bir zihniyetle karşı karşıyayız.”

Türkiye’nin bu yeni anlayış ve politikaya verdiği desteğin KKTC için “en büyük rahatlık ve güç kaynağı” olduğunu kaydeden Tatar, bu tutumu sonuna kadar sürdüreceklerini söyledi.

“ANASTASİADİS PİŞMANLIĞINI İFADE ETTİ”

Kıbrıs’ın eski Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’in eski Doğu Akdeniz olmadığını, dünyanın koşullarının ve önceliklerinin değiştiğini bildiren Tatar, üçlü görüşmede Rum lideri Anastasiades’in Rum tarafının bundan üzüntü duyduğunu itiraf ettiğini söyledi. Annan planına “hayır” diyerek fırsatı kaçırdı.

Tatar, “Bugün (Anastasiadis) kendisi ‘Maalesef fırsatı kaçırdık, Türkler evet dedi, hayır dedik ve fırsatı kaçırdık’ dedi. ifadesini kullandı.

Kıbrıs’ta iki devlet olduğunu vurgulayan Tatar, “Şimdi yapacağımız şey kendi ekonomimizi ve devletimizi daha da güçlendirmek. Çünkü Doğu Akdeniz’e baktığımızda Türkiye ile birlikte Mavi Vatan’da, hava sahasında ulusal çıkarlarımız ve daha da güçlü bir Kıbrıslı Türk’tür. Cumhuriyet kök salmalı” dedi.

“EŞİTLİĞİMİZ HAZIR OLURSA MÜZAKERELER KABUL EDİLİRSE BAŞLAYACAĞIZ”

Tanınma anında bir sorun olduğunu ve bunun zaman alacağını belirten Tatar, şöyle devam etti:

“Bu mücadelemizden vazgeçeceğimiz anlamına gelmiyor. Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz ve şu anda uluslararası topluma kendimizi daha fazla anlatmak, beklentilerimizi dünya ile daha fazla paylaşmak en büyük sorumluluğumuz. . ve pozisyonu buna göre kabul edin. “

Tatar, kapatılan Maraş davasına yönelik eleştirilere şu yanıtı verdi: “Kıbrıs Rum tarafı büyük fırsatları kaçırdı. Annan planı da bunlardan biri. Daha sonra Crans Montana ”.

Tatar, uluslararası hukuka aykırı olmamak adına, Gayrimenkul Komisyonu’na başvuranların ve 1974 tapusuna sahip olanların talep etmeleri halinde mallarını iade edebileceklerini belirterek, Maraş girişiminin insan haklarının yerine getirilmesi için alınmış bir önlem olduğunu ifade etti. . Haklar.

Genel Sekreter Guterres’in önümüzdeki aylarda kendisiyle Anastasiades ile tekrar görüşebileceğini belirten Tatar, diyalogdan kaçınmadığını ve her zaman görüşmeye hazır olduğunu belirterek, “Kıbrıs sorununu çözmek için resmi ve kapsamlı müzakere sürecini başlatmayacağız. egemen eşitliğimiz kabul edildiğinde. Bunun dışında gayri resmi bir yemek, bir toplantı, bir toplantı, bunda bir mahzur yok” dedi.

ANASASIADIS: ÖZEL TEMSİLCİ ATANMASIYLA GENEL PLANLAMA SEKRETERİ

Öte yandan Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) başkanı Nicos Anastasiadis, “Nasıl hareket edileceğine dair öneriler sunduk. Genel Sekreter, Kıbrıs için özel bir temsilci atamayı planlıyor.

Genel Sekreter Antonio Guterres’in üçlü görüşme ve iki tarafla istişare ettikten sonra nasıl gelişeceği konusunda açıklama yapacağını belirten Anastasiades, yakın gelecekte liderler arasında bir görüşme olmayacağını da sözlerine ekledi.


  • KKTC Cumhurbaşkanı
  • KKTC Cumhurbaşkanı son dakikada
  • KKTC Cumhurbaşkanı Tatar Üçlü Toplantısı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK