X
14 okunma

‘İlk yardımda kalp masajı çok önemli’

İstanbul Gelişim Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Görevlisi Nurcan Esin, ilk yardımda hasta ya da yaralı kişiye öncelikle bilinç kontrolü yapılması, seslenildiğinde, dokunulduğunda cevap yoksa ağrılı uyarı verilmesini, yine cevap vermiyorsa hemen 112’nin aranması gerektiğini belirtti.

ABONE OL
Mart 3, 2023 04:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EĞİTİM SERVİSİ – Kalp masajına ne kadar erken başlanırsa ölüm ve sakat kalma oranının o kadar azalacağının altını çizen Esin, “Göğsün tam ortasına el ayamızı koyarak üst üste ellerimizi kenetliyoruz. Kıpırdamadan kalbe baskı uyguluyoruz. 30 kere kalp masajı sonrasında hastanın rahat nefes almasını sağlamak için baş geri, çene yukarı pozisyonu verdiğimiz hastaya 2 kere de nefes veriyoruz. 2 dakika boyunca ara vermeden bu döngüyü bir dakikada 100-120 bası olacak şekilde devam ettiriyoruz. 2 dakika sonra kalp ve solunumu kontrol ediyoruz. Hastada kalp atışı ve solunum yoksa uygulamaya ambulans gelene kadar devam ediyoruz” dedi. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

reklam ajansı ankara Ankara Reklam Ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü vergi danışmanı sgk uzmanı sgk teşvikleri tübitak destekleri ankara falcı ankara medyum online falcı sanal ofis ankara sanal ofis ankara süs bitkileri eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi organik tarım eğitimi eğitimi zeytin yetiştiriciliği eğitimi arıcılık eğitimi tıbbi mantar eğitimi topraksız tarım eğitimi ankara muhasebeci