HDP’den CHP-iP’e mesaj: Madem meşruyum ittifakta neden muhatap değilim

HDP’den CHP-iP’e mesaj: Madem meşruyum ittifakta neden muhatap değilim

56
0
PAYLAŞ

HDP'den CHP-IP'ye mesaj: Meşruysam neden ittifakta temas halinde değilim?

“Meşru” derseniz sizinle iletişime geçilecektir. Bugün ‘siyasi tutum belgesini’ açıklayacak olan HDP, Millet İttifakı’na şunları söyledi: “Bizi uzak tutmanızdan rahatsızız. Uzlaşmak zorunda değiliz. Bize verilen oyları saymayın ?? mesajlar gönderecek.

HDP bugün seçimlere yönelik tutumunu ve ittifakını “Demokrasi İçin Tutum Belgesi” ile açıklayacak. HDP eşbaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın açıklayacağı belgede, CHP’ye ve Ulusal İttifak’ı oluşturan İYİ Parti’ye bir mesaj iletilecek. Lobiye yansıyan bilgilere göre HDP, bir süredir kendisini “Kürtçede meşru muhatap” ilan eden Millet İttifakı’na “meşru görürseniz açıktan ilişki kurarsınız” mesajını iletecek. “partileri için” sorusu. Muhalefet partileri bir süredir “parlamenter sistem” adı altında çalışıyorlar.

HDP ise bu süreçten dışlanmalarından ve “görmezden gelinmesinden” rahatsız. HDP’nin perde arkasındaki pozisyon belgesi, partinin “mevcut ittifaklarla bağlı olmadığını” vurgulayacak. Belgede “HDP tartışma dışı kalmak istiyor” ibaresi yer almalıdır.

2019 GİBİ DEĞİL

2019 yerel seçimlerinde Batı’da aday göstermeyerek ağırlıklı olarak CHP adaylarını destekleyen HDP’nin bu kez de “Halk İttifakını kaybetme” stratejisini sürdüremeyeceği söyleniyor.

HDP ‘ESKİ TÜRKİYE’ TOPLANTILARINDA OLMAK İSTİYOR

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA ve “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Görüşmeleri” olarak bilinen Demokrat Parti arasında bir süredir devam eden görüşmeler de düzenleniyor. HDP’nin günü. HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki geçtiğimiz günlerde “Altı parti arasındaki görüşmeleri takdir ediyoruz” dedi.

“İTTİFAK YAPMAK ZORUNDA DEĞİLİZ, DESTEK ALINMADI”

HDP’nin perde arkasında partinin “mevcut ittifaklara mecbur olmadığı” söyleniyor. Pozisyon belgesine göre, muhalefet isterse, “parlamenter sistem ve geçiş dönemi” süreciyle ilgili müzakereler açılacak. Ancak perde arkasında HDP, Milletler İttifakı bileşenlerinin HDP’yi ‘görmezden gelmeye’ devam ettiğine inanıyor ve ‘HDP seçmeni nasıl olsa AK Parti’ye oy vermez, muhalefete mahkumdur’ anlayışıyla hareket ediyor.


  • oy
  • İttifak
  • sapık bulmak
  • mithat sancar
  • cumhuriyet ittifakı
  • siyasi beyan
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK