Emine Erdoğan’dan 3. Türkiye Afrika Ortaklık Zirvesi’den iklim vurgusu

Emine Erdoğan’dan 3. Türkiye Afrika Ortaklık Zirvesi’den iklim vurgusu

20
0
PAYLAŞ

Emine Erdoğan 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nde iklime vurgu yaptı

Emine Erdoğan, Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nde iklim panelinde konuştu. Erdoğan, yaptığı konuşmada iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine dikkat çekerek bu durumdan en çok etkilenen kesimin Afrika olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin daha çok kadınlar, çocuklar, engelliler ve yaşlılar gibi hassas grupları etkileyeceğini belirterek, “Bu etkiler kalkınmada çok daha fazla hissedilecek” dedi. ülkeler. Bu konuda tüm sektörlerde özellikle kadın liderler. Seni çalışmaya davet ediyorum. Kadınların çevreye saygılı yeni küresel ekonomik modellere geçişte aktif aktörler olacağına yürekten inanıyorum. kayıt edilmiş.

AA’nın raporuna göre, Emine Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi kapsamında düzenlenen “Gezegenimiz İçin El Ele: İklim Tartışmasında Afrika Seslerini Duyurmak” konulu panelde yaptığı konuşmada Emine Erdoğan, dünyanın geleceğine ilişkin önemli bir tema etrafında bir araya geliyor.

İklim değişikliğiyle mücadelede Afrika’nın yükselen sesine kulak vermenin çok önemli olduğunu düşündüğünü ifade eden Erdoğan, iklim değişikliğinin yüzyılın en büyük küresel sorunlarından biri olduğunu ve bir dönemecin eşiğinde olduğumuzu kaydetti. nokta.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin yayınladığı son raporun “insanlığın kırmızı kodu” olarak kabul edildiğini hatırlatan Erdoğan, raporun tüm dünya için hayati bir çağrı olduğuna inandığını söyledi.

İklim değişikliği sorunlarıyla mücadele edecek son nesil olduklarını bilmenin omuzlarına ağır bir sorumluluk yüklediğini vurgulayan Erdoğan, “Attığımız ya da atmadığımız her adımın geleceği şekillendirdiğini unutmamalıyız. Geleceğin dünyasını şekillendiriyor. Ve bu geleceğin dünyası çocuklarımıza ait, bizim değil. UNICEF tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Nijerya ve Gine’de yaşayan çocuklar iklim değişikliğinden en fazla etkilenme riski taşıyan gruplar arasında yer alıyor. dedi.

Emine Erdoğan, 240 milyon çocuğun kıyı sellerine, 400 milyon çocuğun kasırgalara, 815 milyon çocuğun hava kirliliğine, 820 milyon çocuğun sıcak hava dalgalarına, 920 milyon çocuğun su kıtlığına ve 1 milyar çocuğun artan hava kirliliğine maruz kaldığına dikkat çekti.

Emine Erdoğan, Dünya Bankası verilerine göre iklim değişikliğinin 2050 yılına kadar Afrika’da 86 milyon insanı yerinden edebileceğini belirterek, şunları kaydetti:

“İklim göçü, iklim değişikliği nedeniyle yaşadığımız bir gerçek haline geldi. Özellikle iklim göçü, iklim değişikliğiyle mücadele etme kapasitesi daha az olan ülkelerden başlamıştır. Aynı zamanda ulusal güvenlik ve kalkınma ile doğrudan bağlantılı bir olgudur. Raporda, Nijer, Nijerya ve Senegal’in 2050 yılına kadar Türkiye’nin en fazla iç iklim göçmeni olan ülkeler olacağı belirtiliyor. Ayrıca Kenya, Uganda gibi Doğu Afrika ülkelerinde de göç iklimi ihtimali yüksek. Burundi ve Ruanda. Göçleri, iklim değişikliğinin etkileri olan su kıtlığı, kötü hasat, yükselen deniz seviyeleri ve güçlü ısı dalgaları gibi faktörler tetikliyor. İklim felaketinden tüm ülkelerin etkileneceği gerçeğini unutmamalıyız. Bu görüntü, büyük bir kriz olan küresel iklim değişikliğinden Afrika’nın görüntüsüdür. Bu nedenle, iklim değişikliğine karşı mücadele ancak uluslararası toplumun senkronize bir şekilde hareket etmesi halinde işe yarayacaktır. bahsedilebilir. Başka bir deyişle, insanlığın ortak geleceği kuşkusuz ulusların işbirliğine bağlıdır.

2023 yılında hedef Türkiye genelinde sıfır atığın yaygınlaştırılmasıdır.

Emine Erdoğan, iklim değişikliğinin sınır tanımadığını vurgulayarak, Türkiye’nin iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek bölgelerden biri olan Akdeniz havzasında yer aldığını hatırlattı.

Yakın zamanda açıkladıkları ‘2053 Net Sıfır Emisyon’ hedefi hakkında da konuşan Erdoğan, “Bu hedef her şeyden önce iklim değişikliği ile mücadelede ana oyunculardan biri olma niyetimizi açıklıyor. Bugün ve yarın herkes için adil bir dünya kurabileceğimize olan inancımızı da gösteriyor.” dedi.

Erdoğan, çevre sorunlarıyla yakından ilgilendiğini ve yeşil ekonomi, mavi ekonomi ve döngüsel ekonomi gibi çevre dostu kalkınma ve kalkınma politikalarını desteklediğini belirterek, bu konularda fikir birliği sağlandığı sürece gerçek sonuçları göreceklerine inandığını söyledi.

2017 yılında hayata geçirdikleri Sıfır Atık projesinde dev adımlar attıklarını ve önemli kazanımlar elde ettiklerini ifade eden Emine Erdoğan, proje hakkında şöyle konuştu:

“Sıfır Atık Projesi’nin atıkların kaynağında ayrıştırılmasının ötesinde bir amacı var. Öncelikle bu projenin zihinsel altyapısı, dünya nüfusunun artan ihtiyacına rağmen kaynakların sınırlı olması üzerine kurulu. Hızla büyüyor. Bu nedenle, sanayi şirketlerinin ortak kültürüne dayanmaktadır.“use-jet” kavramını dönüştürecek bir adımdır.Bunun yerine döngüsel ekonominin getirdiği bir anlayış olan “reuse-recycle” modeli ile büyük bir değişim gerçekleştirdik. Toplumumuzda bilinçli tüketim, daha az atık yaratmak ve atıkların yerinde ayrıştırılması artık bir yaşam biçimi haline geldi ve başladığını görüyoruz.”

“Plastik Torba Fiyatlandırması” uygulamasıyla 2019 yılında plastik poşet kullanımında yüzde 75’lik bir azalma olduğuna işaret eden Erdoğan, bu azalmanın 354.000 ton plastik atık oluşumunu ve 14.000.640 ton sera gazı salınımını engellediğini söyledi. .

2023 hedefinin tüm Türkiye’ye sıfır atık yaymak olduğunu vurgulayan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“2017 yılında %13 olan geri dönüşüm oranımız şu an %22,4 oldu. Projenin başlangıcından bugüne yaklaşık 24,2 milyon ton geri dönüştürülebilir atık işlenerek ekonomiye kazandırılmıştır. şu tercümeye sahiptir: 3 milyon ton. “Sera gazı salınımı önlendi, 265 milyon ağaç ve 1,5 milyon ormanlık alan kurtarıldı. Bu ve daha birçok önlemi dünyanın bizim komün evimiz olduğunun bilinciyle alıyoruz.”

Kadın liderlere “dünyada çevreye saygılı yeni ekonomik modellere geçiş” çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, iklim değişikliğinin insan yapımı faaliyetlerin sonucu olmasının büyük bir zihinsel özeleştiri gerektirdiğini söyledi.

İnsanlığın doğru yolu izlemesi halinde gezegen için sağlıklı bir geleceğin mimarı olabileceğinin buradan anlaşılması gerektiğini belirten Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Doğa üzerindeki stresi ortadan kaldırarak, gelecek nesillerin daha yaşanabilir bir dünyaya doğmasını sağlayabiliriz. Ayrıca iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin ağırlıklı olarak kadınlar, çocuklar, engelliler ve diğer savunmasız grupları etkileyeceğini unutmamalıyız. Gelişmekte olan ülkelerde bu etkiler çok daha fazla hissedilecektir.Bu bağlamda özellikle tüm sektörlerden kadın liderleri çalışmaya davet ediyorum.Kadınların çevreye saygılı yeni bir küresel ekonomiye geçişte aktif oyuncular olacağına yürekten inanıyorum. “

“Bu emisyonların ve kirliliğin nedeni Afrika değil, bundan zarar gören insanlardır”

Sierra Leone Devlet Başkanı’nın eşi Fatima Maada Bio, iklim değişikliği nedeniyle Afrika’nın dünyadan 10 kat daha fazla olumsuz etkiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, bunu insanlık ve nüfus azalmasına yol açacak bir tehdit olarak gördüğünü ve iklim değişikliğine yol açacağını söyledi. bir çevre krizi.

Afrikalı liderlerin bir araya gelerek iklim değişikliği konusunda harekete geçmeleri ve Afrika’ya özgü çözümler üretmeleri gerektiğini vurgulayan Bio, “Bu emisyonların ve kirliliğin nedeni Afrika değil, bundan muzdarip insanlarız. Biri sebep oluyor ve onun getirdiği olumsuzluklardan biz de etkileniyoruz” dedi.

İklim krizinden en çok kadın ve çocukların etkileneceğini belirten Bio, “Sierra Leone First Lady’si olarak Afrika Birliği’ni hijyen konusunda bir arada olmaya çağırıyorum. First Lady’ler olarak gıda ve güvenliğimiz yoksa kadınları ve çocukları nasıl koruyacağız? Afrikalı first lady olarak iklim değişikliğini birinci önceliğimiz yapmalıyız. ” O çağırdı.

Fatima Maada Bio, Emine Erdoğan’a kendilerine iyi bir örnek olduğu için teşekkür ederek, “Yapmamız gereken bir toplantıydı. Kadınlar bir araya gelip sorunları konuşup tartışmalıdır. Birilerinin bize bu görevi vermesine gerek yok. Bunu kendimiz yapmalıyız” dedi.

Afrika Birliği Tarım, Kırsal Kalkınma, Mavi Ekonomi ve Sürdürülebilir Çevre Komiseri Josefa Leonel Correia Sacko, ulusal iklim programlarının tüm aşamalarına katılmanın önemini, iklim değişikliğinin etkilerini ve gezegeni kurtarmak için yapılması gerekenleri vurguladı.

Geçim kaynaklarının iklime bağlı olduğunu belirten Sacko, “Suya ihtiyacımız var. Yemek için gezegene ihtiyacımız var. Okula gitmek için gezegeni korumalıyız. Bu anlamda kadınların ön planda olması beni çok mutlu ediyor. Kadınlar çocukları eğitebildikleri için tek yapmaları gereken gezegenimizi ve çevremizi korumaktır. Kadınlar yapabilir. Bu nedenle, sizi çalışmanızdan dolayı tebrik etmek istiyorum. cümleleri kullandı.

Panele iklim aktivisti Nisreen Elsaim, zirveye katılan devlet ve hükümet başkanlarının eşleri, Türkiye’de eğitim gören Afrikalı öğrenciler, Afrika dış misyon başkanları ve ilgili STK temsilcileri de katıldı.

Oturum, Emine Erdoğan ve katılımcıların aile fotoğrafı çekmesiyle sona erdi. Erdoğan daha sonra bölgede kurulan stantları ziyaret etti.


  • Emine Erdoğan
  • hindi
  • Afrika
  • ortaklık zirvesi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK