Merkez’den 16 ay sonra faiz indirim

Merkez’den 16 ay sonra faiz indirim

88
0
PAYLAŞ

Piyasalar alt üst. Merkez Bankası, piyasa beklentilerinin aksine faizi 16 ay sonra 1 puan indirdi. Faiz oranlarının belirlenmesinde çekirdek enflasyonun ölçüt olarak alınması ve Fed’in kararı düşüşte etkili olmuştur.

Neredeyse tüm piyasadan “sabit faiz” beklentisinin aksine Merkez Bankası, kilit faizi 1 puan indirerek sürpriz bir karar aldı. Faizi %19’dan %18’e indiren Merkez Bankası, böylece 16 aylık bir aradan sonra kesintiye gitti. Enflasyonun geçici nedenlerden kaynaklandığını vurgulayan Merkez Bankası, para politikasının yeni ölçütünün çekirdek enflasyon olduğunu da belirtti. Anketlere göre, ekonomistlerin çoğunluğu dünkü toplantıda faiz oranlarının düşmesini beklemiyordu. Ağırlıklı tahminler, indirimin Kasım ayında geleceği yönündeydi.

TEMEL İNDİRİMLER

Merkez Bankası Başkanı Ahap Kavcıoğlu geçen hafta anlatıyı değiştirerek faizin manşet enflasyon yerine daha düşük çekirdek enflasyona göre belirleneceğinin sinyalini verdi. Bu anlatım değişikliğine rezervleri güçlendirmeye yönelik alınan önlemler de eklenince, son günlerde piyasalardaki fiyatlamalara daha düşük faiz oranları ihtimali de eklenmişti.

DOLAR 8,80 LİRA’YA YÜKSELDİ

Bu arada Fed kararıyla güne 8,65 liradan başlayan dolar, merkez bankasının faiz indirim kararının ardından 8,8017 seviyesini gördü. Dolar günü 8.76 liradan kapattı. Güne pozitif başlayan borsa yüzde 0,48 değer kaybetti.

ERKEN İNDİRİMDE ÇEKİRDEK VE FED ETKİSİ

Ekonomistler, önceki toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyen Fed’in ve çekirdek enflasyonun ilk indirimde etkili olduğunu söyledi. TÜİK verilerine göre Ağustos’ta TÜFE’deki yıllık artış %19,25 ile politika faizini %19 aştı. Çekirdek enflasyon Ağustos’ta %16,76 olarak kaydedildi.

FAİZ YÜZDE 16’YA ÇIKTI

Doç. Atilla Çifter, “Merkez Bankası’nın hem çekirdek enflasyona bakması hem de önceki gün politika faizini sabit tutmasının faizleri düşürmede etkili olduğu görüldü. Tera Yatırım Baş Ekonomisti Enver Erkan, “Ardından 5 kez faiz oranlarını değiştirmeyen Kavcıoğlu yönetiminin, politika açıklamasında “belirleyici firma pozisyonu” ve “enflasyon faizi” ifadelerine yer vermediğini belirtmek gerekir. Eylül. . Ayrıca ekonomik hedeflerde büyümeye daha fazla önem vermektedir. Bir yaklaşım olabilir” dedi.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, “Banka, faiz oranını yılsonuna kadar yüzde 16’ya indirmeyi planlayabilir” derken, AA finans analisti ve stratejisti Cüneyt Paksoy, “Enflasyon dengesinin faiz artışıyla korunacağını varsayarak” dedi. Daha önce alınan önlemleri büyümeyi sürdürme ve büyümede gelinen noktaya ulaşma yolunda bir adım olarak görebiliriz” dedi.


  • merkez bankası
  • faiz
  • ahap Kavcıoğlu
  • şişirme
  • ekonomi haberleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK