Marketlere ‘tarladan ürün’ engellenecek

Marketlere ‘tarladan ürün’ engellenecek

86
0
PAYLAŞ

Ürün piyasaya çıkana kadar piyasaya girmeyecektir. Meclis Tarım Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç, yeni piyasa kanunu ile zincir mağazaların doğrudan tarladan ürün alamayacaklarını belirterek, “Onların önüne geçmek gerekiyor. not alınmış.

‘Fahiş fiyatlar’ tartışmalarının başlamasının ardından, Türkiye genelinde denetimlerin artmasıyla birlikte mecliste yeni ‘şartlı kanun’ sayesinde fahiş fiyatların önüne geçilmesi bekleniyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç’ın verdiği bilgiye göre, market zincirlerinin sahada doğrudan ürün satın almaması için her ürüne öncelik verilecek. Tüm ürünler kayıttan sonra piyasaya sürülecektir. Yüksek fiyat artışlarını dijital bir etiket de takip edecek. Ürün fiyat artışları künyeye tek tek kaydedilecektir.

Böylece fahiş fiyatın hangi aşamalarda oluştuğu ortaya çıkacak. Bunun sonucunda yeni yaptırımlar belirlenecek.

Yeni yasanın üretim planlamasına da izin vereceğini söyleyen Kılıç, “Ne kadar ürün ürettiğimizi, ne kadar tükettiğimizi bilmiyorsak, ürünü de planlayamayız. Bilirsiniz, patateslerin fiyatı bazı yıllarda artar, birkaç yılda düşer. Bu şekilde önleyeceğiz.

HAKSIZ KAZANÇLARDAN KAÇINILACAK

Kılıç, “Pazarlama zincirlerinin üretici boyutunu ele geçirmesini engellemeliyiz. fiyatların nerede anormalleştiğini ve haksız kazançların nereye eklendiğini anlayın. “

GÜNLÜK DEVLET FİYATLARI – 23 EYLÜL 2021 (KG/TL)


  • fahiş fiyat
  • zincir market
  • Eyalet kanunu
  • ekonomi haberleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK