Ehliyette direksiyon sınavlarıyla ilgili yeni gelişme… Devrim niteliğinde olacak

Ehliyette direksiyon sınavlarıyla ilgili yeni gelişme… Devrim niteliğinde olacak

17
0
PAYLAŞ

Ehliyette ehliyet sınavına ilişkin yeni gelişme... Devrim yaratacak

Sürüş testleri konusunda yeni bir gelişme yaşandı. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün sınavlarda bazı değişiklikler yapmayı planladığı, ehliyet sınav süresinin uzatılması planlarının olduğu bildirildi.

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Murat Tekin, direksiyon sınavında devrim niteliğinde bazı değişikliklerin planlandığını belirterek, “Yeni yönetmelikle birlikte 35 dakika süren direksiyon sınavlarının uzatılması gibi bazı değişikliklere gidildi. , antrenmanların gece verilmesini sağlamak ve adayın beklenen farklı trafik koşullarında test edilmesini sağlamak” dedi.

Tekin, AA muhabirineBugün Dolaşım Eylem Planı çerçevesinde hem teorik hem de pilot sınavlarda standartların biraz daha yüksek olacağını vurgulayan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, sınavlarda değişiklik öngördüğünü açıkladı. .

Yeni yıl gündemine gelmesi beklenen anlaşma için hazırlık yaptıklarını belirten Tekin, ilgili kurumların görüşlerinin alınmasının ardından taslağın netleşeceğini söyledi.

Murat Tekin şöyle devam etti:

“Sürüş sınavında devrim niteliğinde değişiklikler planlanıyor. Yeni ehliyet yönetmeliği ile ehliyet sınavlarının 35 dakikaya uzatılması, uygulamaların özellikle gece yapılmasının sağlanması, sınav adaylarının farklı koşullarda yapılması gibi bazı değişiklikler planlanıyor. Bu çalışma şunu gösteriyor.Yani kursiyerin akıcı trafikte karşılaşabileceği tüm manevraları ve deneyimleri sürüş sırasında yaşaması bekleniyor.Çok daha ciddi sürüş, daha uzun süreli sınavlar bizleri bekliyor. Mevzuat değişikliği, direksiyon sınavı süresi biraz daha uzayacak, sınav rotası uzatılacak ve eğitim akan trafikte devam etmek kursiyerlere büyük katkı sağlayacak.”

“EĞİTİM KALİTESİ HER ZAMAN UCUZ FİYATA DÜŞÜK”

Sürücü kursuna başvuran kursiyerlerin en az 34 saat teorik, en az 16 saat pratik uçuş eğitimi aldıklarına dikkati çeken Tekin, yeni yönetmelikle verilecek ders sayısının artma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetti.

Kursiyerlerin sürücü kursundan ders alma hakkını aramalarının kesinlikle şart olduğunu anlatan Tekin, “Gidecekleri sınav çok ciddi bir sınav olduğu için almazlarsa geçmeleri çok zor. sürüş kursu. bu oluşumlar değil. Tabii bunun karşılığı da var. Bu eğitimi verdiğinizde bir ücret alınmaktadır. “Kursiyer kurum kurum geziyor, fiyat almak istiyorlar. Aslında ucuza eğitimin kalitesi hep düşük oluyor. Bu eğitimler, bu eğitimler sayesinde sınavda daha sonra karşısına çıkacak. bu sınavı geçebilirim.” cümleleri kullandı.

Türkiye’de 30 milyonun üzerinde ehliyetli sürücü bulunduğunu ifade eden Tekin, bu sayının nüfusun yaklaşık yüzde 38’ini temsil ettiğini söyledi.

Ehliyet sınavı öncesi verilen eğitimin önemine dikkat çeken Tekin, “Geçmişte Birleşmiş Milletler’e olan taahhüdümüzde ölümlü kazalarda ölüm oranını 2020 yılına kadar yüzde 50 azaltmak hedeflenmişti. Araç ve sürücü sayısındaki artış, ölümlü kazalarda ölüm oranı 2020 yılına kadar yüzde 50 oranında azaldı.” dedi.

SÜRÜCÜ SINAV SÜRESİ 2013 YILINDA YÖNETMELİKLE KAPATILMIŞTIR

2013 yılında yapılan değişiklikle sınav geçme oranının %99’dan %40’a %50’ye çıktığını ifade eden Tekin, “Bu düzenleme nedeniyle ehliyet sınavlarının süresi uzatıldı. Daha önce 15 dakika süren direksiyon sınavları, 2013 yönetmeliği ile önce 30 dakikaya, ardından 35 dakikaya çıkarıldı” dedi.

Söz konusu düzenlemenin sınavlara ciddiyet getirdiğini anlatan Tekin, şöyle devam etti:

“Bu incelemeleri yaptığımız güzergâhlarda park etme, geri gitme, aracı yokuştan kaldırma gibi kriterleri araştırmaya başladık. Eskiden direksiyon sınavları 100 puan üzerinden hesaplanırdı ama günümüzde geçti ya da geçmedi deniyor. Yani bir kursiyer direksiyon sınavına geldiğinde önce iki araç arasına park etmeye karar verir, tüm bu manevraları gösterdikten sonra aracı yokuştan kaldırır, 25 metre geri gelir, başarılı olursa 35-. diğer alanlarda dakika sınavı. Başarısız olursa, kursiyer sürücü kursunda 2 saatlik derse devam eder, bir sonraki sınavına tekrar girmek için geri dönmelidir. Burası Avrupa “Birçok ülkeye baktığınızda aslında kendi standartlarını karşılayan ve hatta bazı yerlerde geçen kriterler.”

Teori sınavlarında bazı değişikliklere gidildiğini kaydeden Tekin, “Örneğin ehliyet sınavlarında görsel sorular ve videolu sorular soruldu. Eskiden kağıt kalemle yapılan yazılı sınavlar artık elektronik ortamda yapılıyor. Kursiyerler sınav sonuçlarını aynı gün öğrenirler. Yani günümüz standartlarına ve trafikte karşılaşabilecekleri senaryolara uygundur. Sorular soruluyor. ” diyerek konuşmasını tamamladı.


  • sürücü ehliyeti
  • sürüş testi
  • düzenleme
  • Murat Tekin
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK