Araştırmacılar, tek bir kod satırı olmadan Pac-Man’i klonlayabilen yapay zeka geliştiriyor

Araştırmacılar, tek bir kod satırı olmadan Pac-Man’i klonlayabilen yapay zeka geliştiriyor

45
0
PAYLAŞ

AI’nın oyunlarda ne için kullanılabileceğini hiç merak ettiniz mi? Kesinlikle var. Çok fazla. Oyun geliştirmede makine öğrenimi ve yapay zeka için binlerce olmasa da yüzlerce olası kullanım durumu vardır. Yine de hayal gücümüzün çılgınca çalışmasına izin vermiş olsak da, Nvidia’daki bir araştırma ekibinin bugün başardığı şey karşısında hâlâ şaşkınız: Pac-Man’i yalnızca pikseller ve düğmelerle kopyalayabilen çalışan bir yapay zeka.

GameGAN olarak adlandırılan araştırma makalesinde açıklanan üretken çekişmeli ağ (GAN), bir video oyunundan piksel alma ve veri girişi yapma ve özdeş bir karbon kopyasını yeniden oluşturma yeteneğine sahiptir. o yapar olmadan Altta yatan bir motor: AI aslında, ekrandaki her olay için kendisinden önce gelenlere, oyuncu hareketine ve bir çevresel rastgelelik ipucuna dayalı olarak yeni bir çerçeve oluşturur.

Nvidia GameGAN Pac-Man

(İmaj kredisi: Nvidia)

İlk görevi, bugün video oyununun 40. yıldönümünü kutlayan video oyunu klasiği Pac-Man’i yaratmaktı. Sade görünümüne de aldanmayın. Günümüzün AAA oyunlarının karmaşıklığından uzak Pac-Man gibi bir oyun bile göz korkutucu bir iştir. Bunun nedeni, oyunu inşa etmek için AI’nın önce kurallarını anlaması gerektiğidir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK