Büyük skandal! 300 TL’ye negatif garantili test veriyorlar

Büyük skandal! 300 TL’ye negatif garantili test veriyorlar

30
0
PAYLAŞ

Türkiye’nin birçok yerinde PCR testinin zorunlu hale gelmesiyle birlikte sahte PCR testi iddiaları artmaya başladı. Kovid-19 hastası ile temas halinde oldukları belirtilse de 300 TL’ye PCR testi negatif vereceklerini söyleyen dolandırıcılar, “Testiniz pozitif çıksa bile negatif çıkacak” güvencesi verdi.

Sıra kendilerine gelmesine rağmen Türkiye’de yaklaşık 16 milyon kişiye Kovid-19 aşısı yapılmadı. Bu nedenle kütle alanlı yollar için “negatif PCR testi” şartı getirilmiştir. Aşı yaptırmamış vatandaşlarımızın konser, tiyatro, sinema gibi etkinliklere katılmak ve şehirler arası uçak veya otobüsle seyahat etmek istemeleri halinde PCR testi yaptırmaları gerekecek. Hal böyle olunca da pek çok sorumsuz insan, halk sağlığını hiçe sayarak, PCR testlerini kurcalayanların kapısını negatif olarak çalıyor.

Milliyet gazetesinin haberine göre Muhabir, negatif bir PCR testi için Google’ın test siteleriyle iletişime geçti. Bu kişiler 300 TL’ye PCR testi negatif vereceklerini söylediler.

Haberde, bu kişilerle olumsuz sonuç hakkında yapılan görüşme de yer aldı.

‘YARDIM ETMEYECEĞİZ’ DEDİ

Google’da arama yaparak bulunan AKER Health adlı sitede “Uçuş testleriniz için PCR test hizmeti” reklamının altında bulunan cep telefonu numarasını açan kişiyle diyalog şöyle:

karşılık gelen: Merhaba, PCR testi için uğraştım. Fiyatı nedir ?

test cihazı: Merhaba 250 TL PCR testlerimiz.

karşılık gelen: Bir şey soracaktım.

test cihazı: Lütfen

karşılık gelen: Cuma günü şehir dışına çıkmam gerekiyor ve PCR testinin negatif olması gerekiyor. Onu almam mümkün mü?

test cihazı: Olumlu olduğunu düşünüyor musun?

karşılık gelen: Evet. temas halindeyim. HIV pozitif olan ve temas halinde olduğum kişiyle aynı belirtilere sahibim.

test cihazı: Nerede yaşıyorsun?

karşılık gelen: Esenler

test cihazı: Temastasın, değil mi?

karşılık gelen: Evet, iletişimdeyim. Negatif bir test bulabilir miyim?

test cihazı: Bu şekilde yardımcı olamayız hanımefendi.

KAYIT OLMADAN ÇALIŞIYORUM

Telefondaki kişi doğrudan söylemediği için aynı numaraya “Kısa bir süre önce telefonda görüştük. Cumaya kadar acil bir negatif PCR testine ihtiyacım var. bana yardım ediyor musun? Bedelini ödeyeceğim lütfen. “Bu mesajdan yaklaşık 2 dakika sonra başka bir numaradan arayan isminin Anıl olduğunu söyleyen kişiyle yapılan konuşma şöyle:

karşılık gelen: Cuma günü uçuşum var ve PCR testinin negatif olması gerekiyor. HIV pozitif biriyle temas halindeyim ve arkadaşımın tüm semptomlarına sahibim. Boğaz ağrısı ve burun akıntısı, yorgunluk…

Anıl: Karı koca aynı yatakta, biri olumsuz diğeri olumlu. Ayrıca üşütmüş olabilirsiniz. Genel olarak, olumlu olduğunu düşündüğümüz her şey pozitif vakalar değildir. Senin de pozitif olduğunu düşünmüyorum.

Gazeteci: Riske atmak istemiyorum. Ben de çok pozitifim.

Anıl: Şöyle söyleyelim, sizi kayıtsız bir şekilde inceleyeceğim. Şöyle oluyor: Test yapıyoruz, e-nabız işlemeden izliyorum. Negatif misiniz, pozitif misiniz? Negatif olmanız durumunda sizi direkt olarak sisteme işleme alacağız. Ama pozitifseniz devam ederiz. Sistemde bir şeyler oluyor, sana yardım edeceğim.

“SORUN DEĞİL”

Gazeteci: Açıkçası riske atmak istemiyorum, havaalanında sorun yaşar mıyım? Sorun yaratırlar mı?

Anıl: Tabii ki değil. Çünkü sizden aldığım örneği kayıtsız bir şekilde inceleyeceğim. Sadece laboratuvardaki sonuçlara bakacağım.

karşılık gelen: Tekrar soruyorum bir problem yaşamayacağım değil mi?

Anıl: Hayır, bu durumlarla çok sık karşılaşıyoruz.

karşılık gelen: Zaten yaptın, değil mi? Ben emin olmak istiyorum.

Anıl: Evet, sorun yok.

karşılık gelen: Peki nasıl yapacağız, geleyim mi?

Anıl: Mesaj attığın arkadaşıma sana göndereceğim. Sizden numuneyi alır ve laboratuvara getirir. Ben de sonuçlarla ilgileniyorum. Biz sadece Anadolu yakasındayız. biraz uzaktasın. Senden numune istemem gerekiyor, belki istemem ama yine de alacağız. Senin uçuşun mu?

karşılık gelen: Evet cilt. O zaman Çarşamba günü numune almak için karşıya geçeceğim.

Anıl: TAMAM.

“450-500 TL’ye yapacak biri var”

karşılık gelen: Dinle, tekrar ediyorum, havaalanında sorun yaşamayacağımı garanti etmek istiyorum.

Anıl: Hayır, sorun yaşamazsınız. Adın neydi?

karşılık gelen: Çiğdem

Anıl: Çiğdem Hanım, Anıl, numaramı da kaydedin. Ayrıca mesajlaştığınız arkadaşınızla da takılın. Ne zaman buluşacaksınız?

karşılık gelen: Tamam, arkadaşınla iletişime geçeceğim. Aynı soruyu tekrar tekrar sorduğumun farkındayım ama artık pozitif olsam da sorun yaşamayacağım değil mi? Testimin negatif çıkacağına eminim, değil mi?

Anıl: Evet olacak.

karşılık gelen: Ve fiyatı nedir?

Anıl: Avrupa yakasında uçuşlar için 300 TL ödüyoruz. Çünkü uçuşlar için özel bir belge düzenliyoruz.

karşılık gelen: Fiyatınız da uygun, iyi.

Anıl: Diğer firmalar 500 TL’ye 450 TL yapıyor. Bence çok çalıyorsun.

karşılık gelen: Evet. Başa döndüm ama sorun yaşamayacağımı garanti ediyorsun, değil mi?

Anıl: Evet, sorun olmaz, ben hallederim. Bu konu hakkında fazla konuşmamamız gerektiğini düşünüyorum ama ben hallederim.

“üzgün değiliz”

Ayrıca Sağlık, Araştırma, Sınav, Eğitim Mühendisliği (SATEM), OUICK Test Kiti, Gene Klinik, PCR TURKEY, PCR İstanbul, Bon Play Turkey Pro (Tur şirketi) gibi firmaları da PCR testinin negatif çıkması için aradık. Bu firmalara pozitif olduğumuzu ve negatif test etmemiz gerektiğini söyledik ancak aldığımız cevap “Maalesef yapmıyoruz” oldu. Gene Clinic talebimize yanıt verdi ve yaptığımızın etik olmadığını söyledi.


  • PCR testi sahtekarlığı
  • Zorunlu PCR testi
  • 300 pound için PCR testi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK