Başkan Erdoğan’dan dikkat çeken sözler: Elon Musk şantaja boyun eğmedi

Başkan Erdoğan’dan dikkat çeken sözler: Elon Musk şantaja boyun eğmedi

36
0
PAYLAŞ

Türkiye’nin yeni Türksat 5B haberleşme uydusu, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral üssünden saat 06.58’de uzaya fırlatıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Elon Musk’ı şantaja boyun eğmediği için tebrik ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜRKSAT 5B’nin uzaya fırlatılmasının ardından bir video mesajı yayınladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin en güçlü ve güçlü iletişim uydusu Türksat 5B’yi uzaya gönderdik. Türk karşıtı lobilerin şantaj ve baskısına boyun eğmedikleri için Sayın Musk’ı ve SpaceX’i şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum.”

İŞTE BU VİDEO MESAJI

Bugün Türkiye ve Türk milleti adına bir gururlu ana daha tanık olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bildiğiniz gibi Ocak ayında Türksat 5A’yı Falcon 9 roketi ile fırlattık ve Haziran ayında devreye alma törenini gerçekleştirdik. Ülkemizin en güçlü ve güçlü iletişim uydusu Türksat 5B’yi bugün uzaya gönderdik. Bu uydu projemizde Space X’in Falcon 9 roketini de tercih ettik.

Türk karşıtı lobilerin şantaj ve baskısına boyun eğmedikleri için Sayın Elon Musk’ı ve Space X’i milletim adına tebrik ediyorum. Türksat 5B uydumuz, 42 derece doğu yörüngesinde hizmet veren ve televizyon yayıncılığının yükünü taşıyan Türksat 3A ve Türksat 4A uydularının yedeği olacak.

Türksat 5B’nin hizmete girmesiyle birlikte veri aktarım hızı ve kapasitesi 15’ten fazla katlanacak. Bu sayede kapsama alanındaki kullanıcılara kara, deniz ve hava araçları dahil olmak üzere genişbant uydu internet hizmeti sunulacak, İnternet erişiminin kısıtlı olduğu alanlarda.

“BU GURUR YAŞAYAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİZ”

Uydumuz, 35 yılı aşkın bir ömre sahip 42 derece doğu yörüngesindeki frekans ve yörüngelerin kullanım haklarını koruyacaktır. İletişim kapasitemizi daha da güçlendirecek olan Türksat 5B uydumuzun ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Space X firması ile uzay çalışmaları alanında verimli ortak çalışmalarımızın artarak devam etmesini diliyorum. Bu gururu yaşatan herkese şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.


  • Cumhurbaşkanı Erdoğan
  • Uzay X
  • elon misk
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK