Başkan Erdoğan 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin ardından paylaşımlarda bulundu

Başkan Erdoğan 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin ardından paylaşımlarda bulundu

28
0
PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi sonrası paylaşımda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin ardından paylaşımda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı paylaşımda, “Bugün yaptığımız çalışmalar ve aldığımız kararlarla Türkiye-Afrika ilişkilerinin geleceğine damga vuracağımızı umuyorum” dedi. cümleleri kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün yaptığımız çalışmalar ve aldığımız kararlarla Türkiye-Afrika ilişkilerinin geleceğine damga vuracağımızı umuyorum” dedi. kayıt edilmiş.

AA’nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda iki gün süren yoğun çalışmaların ardından 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi hakkında bilgi verdi.

Erdoğan, “2008 yılında İstanbul’da ve 2014 yılında Malabo’da gerçekleştirdiğimiz üçüncü Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne ev sahipliği yaptık. Katılımla başarı ile sonuçlandırdığımız zirvenin oturum aralarında toplam 15 ikili görüşme gerçekleştirdik. 38 ülkeden ” kayıt edilmiş.

Erdoğan, “Birlikte Kalkınma ve Refah için Geliştirilmiş Ortaklık” temasıyla düzenlenen zirve ile Türkiye-Afrika ilişkilerini yeni ve daha üst bir seviyeye taşıdıklarını kaydeden Erdoğan, kabul edilen bildirge ile ilişkileri derinleştirecek bir yol haritası üzerinde anlaştıklarını vurguladı. ortak eylem planı

“2005 YILINDA KITA ELÇİLİĞİ SAYISI 12 OLARAK BU YIL 43’E ULAŞTI”

2005’i “Afrika Yılı” ilan ederek kıta ile ilişkilerinde yeni bir sayfa açtıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu bilgileri verdi:

“İşbirliğimizi ‘eşit ve kazan-kazan ortaklığı’ temelinde ilerletmeye çalıştık. Kıtanın patronluk, sakarlık ve oryantalizm kokan bakış açısını her zaman reddettik. 2017’de milyar dolar. Ticaretimizde 30 milyar dolara ulaştık. Kıta çapındaki yatırımlarımızda 6 milyar dolara ulaştık 2005 yılında 12 olan kıtadaki büyükelçilik sayımız Afrika’da bu 10 yıl itibarıyla 43’e yükseldi Ülkede büyükelçilik varken Dünyanın 37. en büyük diplomatik temsilciliğini Somali’de açtık.Türk burslarımızın sayısı 14.000’i aştı.Bugüne kadar 30 Afrika ülkesine 50 ziyaret gerçekleştirdim.Bu ziyaretler sırasında tüm zorluklara yorulmadan, ter dökerek çalıştım. ve yaşam için umut e. Afrikalı kardeşlerimizin çabası, mücadelesi ve azmi için her zaman büyük bir saygı ve hayranlıkla birbirine sarılan inançlı insanlar gördüm. Duymuştum.”

“ÜLKELERİMİZ ARASINDA CİDDİ İŞBİRLİĞİ POTANSİYELİ GÖRÜYORUZ”

Sadece kendimiz için değil, Afrikalı kardeşlerimiz için de ‘Dünya 5’ten büyüktür’ bayrağı altında verdiğimiz mücadeleyi veriyoruz. Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Artık birbirimizi daha iyi tanıyoruz, samimiyetimizi biliyoruz, ülkelerimiz arasında çok ciddi bir işbirliği potansiyeli olduğunu görüyoruz. Bir Afrika atasözü der ki: ‘Bugün yaptığımız her şey tarihe yazılacak.’ “

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajında ​​zirveden fotoğraflar ve Afrika kıtasını ziyaretinden fotoğraflar yer aldı.


  • Erdoğan
  • Devlet Başkanı
  • Paylaş
  • Afrika
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK