Başkan Erdoğan 3. Türkiye Afrika Ortaklık Zirvesinin ardından basın toplantısında

Başkan Erdoğan 3. Türkiye Afrika Ortaklık Zirvesinin ardından basın toplantısında

21
0
PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nin ardından düzenlediği basın toplantısında

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Afrikalı liderler, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin ardından düzenlenen basın toplantısında ortak açıklama yaptı.

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin ardından basın toplantısı düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi ile Türkiye-Afrika ilişkilerini yeni ve daha ileri bir düzeye taşıdıklarını belirterek, “Deklarasyon ve ortak eylem planı ile ilişkilerimizi daha da derinleştirecek bir karar aldık. kalkınma ve refah için geliştirilmiş ortaklık teması üzerine yaptığımız zirvede kabul ettiğimiz Yol haritası üzerinde anlaştık. kayıt edilmiş.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi sonunda Afrika Birliği Başkanı ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı Felix Tshisekedi ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki ile ortak basın toplantısı düzenledi. Mahamat.

Başarıyla sonuçlanan zirvenin organizasyonuna verdikleri destekten dolayı Félix Tshisekedi ve Musa Faki Mahamat’a teşekkürlerini sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet başkanlarına, bakanlara, heyet başkanlarına, Afrika’daki bölgesel kuruluşların temsilcilerine ve Afrika büyükelçilerine teşekkür etti. katılım ve katkılarından dolayı Ankara’ya

Türkiye-Afrika ilişkilerinin 2005 yılından bu yana ivme kazandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, karşılıklı olarak sayıları artan büyükelçilik sayısının her alanda kaydedilen ilerlemeye büyük katkı sağladığını kaydetti.

2005 yılının Afrika Yılı ilan edildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şu ifadelerle devam etti:

“2005’te 12 olan büyükelçilik sayımız 2021’de 43’e çıktı. İlk adım olarak bu sayıyı 49’a çıkarmayı umuyoruz. Bu dönemde Ankara’daki Afrika Büyükelçiliği sayısı 10’dan 37’ye yükseldi. Aynı dönemde ikili ticaretimizin gelişmesinde önemli rol oynayan ticaret müşavirlik sayımızı da 6’dan 38’e çıkardık. Bugünkü zirve ile Türkiye-Afrika ilişkilerini yeni ve daha yüksek bir seviyeye taşıyoruz. – Birlikte kalkınma ve refah için güçlendirilmiş ortaklık temasıyla gerçekleştirdiğimiz zirvemizde kabul ettiğimiz bildirge ve ortak eylem planı ile ilişkilerimizi güçlendiriyoruz.

2022-2006 dönemini kapsayan eylem planı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022-2026 dönemini kapsayan eylem planının kıtada barış, güvenlik ve adaleti tesis etmekten altyapı yatırımlarına, ticaretten gençliğe ve kadın kalkınmasına kadar geniş bir yelpazede ortaklıklara rehberlik edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve çerçevesinde ilgili bakanların katılımıyla sağlık, eğitim ve tarım konularında ayrı oturumlar düzenlendiğini açıklayarak, buna savunma sanayiinin de dahil olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 yılda kıtanın eğitim, sağlık, tarım ve insan kaynakları kapasitelerinin artırılması için fikir alışverişinde bulunulduğunu ve alınabilecek tedbirlerin tartışıldığını söyledi.

“Birlikte kazanmak, birlikte gelişmek, birlikte büyümek, birlikte halklarımızın refahını artırmak istiyoruz. Ticaret Bakanlığımız ile Afrika Kıtası Serbest Ticaret Bölgesi Genel Sekreterliği arasında imzalanan Mutabakat Zaptı’nı çok önemsiyorum. Zirvede alınan kararların hayata geçirilmesi için bakanlıklarımız, ilgili kurumlarımız ve özel sektör temsilcilerimizle birlikte çalışıyoruz. “Türkiye olarak Afrika içi ticaretin geliştirilmesi çabalarını destekliyor, kıta ile iş yapan firmalarımızı yer bulma konusunda teşvik etmeye devam edeceğiz. “

“ZİRVELERİ DÜZENLİ ARALIKLARDA YAPMAYA DİKKAT EDİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede Afrikalı mevkidaşlarıyla ikili gündemlerini ve bölgesel meseleleri görüşme fırsatı bulduklarını söyledi.

Dün ve bugün liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştirdiğini iddia eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Dünya 5’ten Büyük mottomuz kapsamında Afrika ülkelerinin Güvenlik Konseyi’ndeki temsilinin artırılmasına ve güçlendirilmesine desteğimizi ifade ettim. Bu vesileyle Afrikalı dostlarımızla işbirliğimizi sürdürme kararlılığımızı ifade ediyoruz. terörizmden organize suç ve uyuşturucuyla mücadeleye, yoksulluğun azaltılması ve kalkınmasından eğitim ve salgın hastalıklara kadar birçok konuda. Aynı yaklaşımla Türk demokrasisini hedef alan terör örgütü FETÖ’ye bağlı kişi ve kurumların bazı Afrika ülkelerinde halen otorite bulduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. “Kurumlarını Maarif Vakfımıza devreden veya kapatan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu tavrın diğer ülkeler tarafından da benimsenmesini meşru bir şekilde temenni ediyoruz.”

Türkiye-Afrika ortaklığını bugüne kadar getiren zirvelerin 2008’de İstanbul’da, 2014’te Malabo’da yapıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üçüncü zirveye ev sahipliği yapan Afrika ülkelerinin liderlerini Türkiye’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Zor salgın koşullarına rağmen başarıyla gerçekleştirdiğimiz bu zirve ile Türkiye-Afrika ilişkilerinde bir kritik eşiği daha aştığımıza inanıyorum. Zirvelerin düzenli aralıklarla yapılmasını önemsiyorum. İkinci Antalya Diplomatik Forumu’nu düzenleyeceğiz. 11-13 Mart 2022 tarihlerinde “Diplomasinin Yeniden İnşası” ana teması altında düzenlenecektir. Seni tekrar Türkiye’de görmek isterim. Zirvenin başarıyla tamamlanmasında emeği geçen başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlara şahsım ve milletim adına teşekkür ederim. Bu vesileyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda dün kabul edilen 2022 bütçesini de bu vesileyle incelemek istiyorum. “Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Bütçe çalışmalarında emeği geçen Meclisimize ve tüm milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum.

Buluşma notları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nde basın toplantısı öncesi çekilen aile fotoğrafını imzaladı.

Basın toplantısı çerçevesinde Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Afrika Kıtası Serbest Ticaret Bölgesi Genel Sekreteri Wamkele K. Mene arasında ticari işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

Toplantıya Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.


  • BASIN TOPLANTISI
  • HİNDİ
  • AFRİKA
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK