Bakan Akar’dan Preveze Deniz Zaferi yıl dönümü mesajı

Bakan Akar’dan Preveze Deniz Zaferi yıl dönümü mesajı

53
0
PAYLAŞ

Bakan Akar'dan Preveze'nin deniz zaferinin yıl dönümü mesajı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Preveze’nin deniz zaferinin 483. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj paylaştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Mavi vatanımızdaki hak, menfaat ve menfaatlerimizi korumanın yanı sıra, donanmamız bölge ve dünya barışına önemli katkılarda bulunmaya ve gurur kaynağı olmaya devam ediyor. Atlantik’ten Hint Okyanusu’na kadar denizlerde şanlı bayrağımızı gururla sergileyerek asil milletimizin şanlı bayrağını taşıdık.” ifadesini kullandı.

AA’nın raporuna göre, Akar, Preveze’nin deniz zaferinin 483. yıl dönümünde yayınladığı mesajda, bu zaferin denizcilik tarihinde önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Akar, Amiral Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Türk Donanması’nın Haçlı Birleşik Donanması’na karşı gerçekleştirdiği taktik baskın sonucunda elde edilen bu zaferle Akdeniz’deki Türk hakimiyetinin tam olarak pekiştirildiğini söyledi. Türk Deniz Kuvvetleri’nin yüz yüze gelinemeyecek bir deniz gücü olduğunu, savaş zamanlarında denizcilik yöntemleri konusunda en üst düzeyde bilgi sahibi olan kahraman kaptan ve askerlerin savaşma hünerlerini sergilediklerine dikkat çekti.

Savaşın dünya denizcilik tarihine de ders olduğunu ve Türk denizcilerini büyük bir onur ve gurur olarak öne çıkardığını vurgulayan Akar, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Deniz Kuvvetlerimiz, Çaka Bey, Barbaros Hayrettin Paşa, Gazi Hasan Paşa, Kılıç Ali Paşa, Mezamorta Hüseyin Paşa, Oruç gibi Türk ve dünya denizcilik tarihinde müstesna bir yere sahip denizcilerimizin başarılarından ilham alarak dün olduğu gibi bugün de devam etmektedir. Reis, Piri Reis ve Turgut Reis.Mavi vatanımızda etkin, caydırıcı ve saygın bir güç olarak varlığını sürdürmektedir.Aynı zamanda donanmamız kendi savaş gemisini tasarlayıp inşa edebilen dünyadaki sayılı deniz kuvvetlerinden biridir. Milli ve milli silah sistemlerimizin sağladığı kahraman ve özverili personeli, ateş gücü ve isabetli vuruş kabiliyeti ile bölgemizdeki en güçlü kuvvettir.En güçlü donanmalardan birine sahip olan donanmamız haklarımızı, menfaatlerimizi ve menfaatlerimizi korur. mavi vatanımızda şanlı bayrağımızı dalgalandırarak bölge ve dünya barışına önemli katkılar sağlamaya devam etmektedir. Atlantik’ten Hint Okyanusu’na kadar denizleri ve asil ulusumuzun gururu olmak.

Akar, deniz kuvvetlerinin salgın koşullara rağmen, Cumhuriyet tarihinin en yoğun ve etkili faaliyetlerini sürdürdüğü bu süre zarfında sadece 2020 yılında, şimdiye kadarki en yüksek deniz seyir süresi olan 200.000 saate ulaştığını söyledi.

Dünyanın en büyük ordularının bile 150 günlük kesintisiz seyir süresini büyük bir başarı olarak gördüğü bir ortamda, TCG Giresun gemisinin 182 günlük kesintisiz seyir süresine ulaştığını ve bu alanda önemli başarılara imza attığını kaydetti.

“Bu üstün başarılardan dolayı her bir kahramanlık olayımızın alnından öpüyorum. Yıldönümünde Mete Han’dan Sultan Alparslan’a, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten bu güne Preveze’nin deniz zaferinin mimarı Barbaros Hayrettin Paşa başta olmak üzere, şanlı ordumuzu bu seviyeye ulaştırdık.Emeği geçen tüm komutanlarımızı ve devlet adamlarımızı saygıyla anıyorum.Şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve denizcilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, hayatta kalan gazilerimize saygı ve minnetlerimi sunuyorum. kahramanlar ve değerli aileleri Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal Deniz kuvvetlerimizin özverili komutan ve mensuplarını en içten duygularımla kutluyor, emniyetli, sorunsuz, hayırlı ve başarılı görevler diliyorum. denizler sakin, pruvanız açık, ufkunuz ve güzel şans.”


  • Hulusi Akar
  • Preveze Deniz Zaferi
  • Milli Savunma Bakanı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK