X
18 okunma

Arslantepe Höyüğü az hasarlı

ABONE OL
Şubat 25, 2023 03:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Malatya’da bulunan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Arslantepe Höyüğü, depremlerden kısmen etkilendi. Malatya Müzesi Müdürü Samet Erol, Arslantepe Höyüğü’ndeki hasarın boyutunun büyük olmadığını söyledi. Özellikle kalıcı çatıda herhangi bir hasar olmadığını belirten Erol, geçici çatıda kısmen çökme olduğunu ancak bunun arkeolojik dokuya herhangi bir zarar vermediğini açıkladı. Erol, depremin özellikle kerpiç yapıya kısmen zarar verdiğini ifade ederek, “Fresklerde deprem dolayısıyla herhangi bir zarar olmadı, sadece küçük çaplı kerpiç duvarlarda kaymalar var. Bu kaymalar geçici çatıya kısmen zarar verdi. Bu ölçüde de Genel Müdürlüğümüz bilim kurulu oluşturdu. Erzurum ile Elazığ Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünü buraya gönderdi, raporlar tutuldu” dedi. ESERLER KORUMA ALTINDADepremde Beşkonaklar Etnografya Müzesi binasının da kısmen zarar gördüğünü belirten Erol, oluşabilecek sonraki depremlerde hasar görmesini göz önünde bulundurarak tedbiren eserleri taşıdıklarını bildirdi. Erol, Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi’nde de aynı durumun söz konusu olduğunu dile getirerek, “Buradaki eserlerimizi uygun şartlarda paketleyerek tamamını Arkeoloji Müzemizde koruma altına aldık. Sadece bina anlamında restorasyon gereken yerler var. Burada eserlerimizin tamamen güvenlikli bir ortamda olduğunu söyleyebilirim. 2 bin civarında eserimizi iki gün içerisinde paketleyerek uygun şartlarda taşıdık” şeklinde konuştu.Samet ErolHafızamız da hasar aldı: Tarihi yapıların depremden öncesi ve sonrasıMaraş’ta depremde kaybettiğimiz canlarımızın yanı sıra yitip giden tarih var. Taş ve ahşaptan yapılan 500 yıllık çarşı zarar gördü. Vakıf kültür varlıklarına bağlı 39’u cami 42 tarihi yapıdan kimi tamamen yıkıldı kimi hasar gördü. Maraş’ın tarihi evleri ve konakları da etkilendi.Müzeler depremi az zararla atlattı Depremlerden etkilenen illerdeki 29 müzede küçük hasarlar oluşurken fiziki bir yıkım gerçekleşmedi. Bölgedeki müzelerin durumu hakkında açıklamada bulunan Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, sadece Hatay Müzesi’nde bir blokta hasar olduğunu belirterek “Müzelerdeki eserlerimizin güvenliğini sağladıktan sonra hemen hasar tespit çalışmalarına başladık. Depremin ilk gününde bütün müzelerimizde hasar tespit çalışmalarımızı bitirmiştik” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

reklam ajansı ankara Ankara Reklam Ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü vergi danışmanı sgk uzmanı sgk teşvikleri tübitak destekleri ankara falcı ankara medyum online falcı sanal ofis ankara sanal ofis ankara süs bitkileri eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi organik tarım eğitimi eğitimi zeytin yetiştiriciliği eğitimi arıcılık eğitimi tıbbi mantar eğitimi topraksız tarım eğitimi ankara muhasebeci