Acil çağrılar 112’de toplandı, asılsız ihbarlar azaldı

Acil çağrılar 112’de toplandı, asılsız ihbarlar azaldı

56
0
PAYLAŞ

112'ye acil çağrılar toplandı, yalan ihbarlar azaldı

İstanbullular artık jandarma, polis, itfaiye gibi birçok birime 112’den ulaşabiliyor. Doç. Kenan Ahmet Türkdoğan, Günde 23.000 olan çağrı sayısı bu sistem sayesinde 8.000’e yükseldi ?? not alınmış.

Pandemi kısıtlamaları bitti, okullar açıldı, İstanbul trafiği bütün gün ambulans sirenleri çalmaya başladı. Sürücülerin büyük çoğunluğu da “fermuar sistemi” hakkında bilgi sahibi değil. Bu sisteme göre araçlar ambulansın bulunduğu şeritten sağa ve sola dönmelidir. Ancak çoğu sürücü güvenlik şeridinin olmadığı yerlerde kırmızı ışık yandığında cezalandırılma korkusuyla yol vermek istemiyor.

YOL İÇİN CEZA YOK

İstanbul Acil Sağlık Hizmetleri Derneği Başkanı. Kenan Ahmet Türkdoğan, ambulansa yol vermeye çalışırken kırmızı ışıkta geçmesi gereken araçlara bilet verilmeyeceğini belirtti. Yeni ortak temyiz sistemini ilk kez anlatan Doç. Dr. Türkdoğan, “Artık polis, jandarma, itfaiye gibi tüm acil çağrılar 112’ye yapılıyor. İlk müdahale ekipleri asılsız ihbarları ayıklıyor ve vatandaşları tek tuşla ilgili birimlere aktarıyor. Günlük 23.000 bandında olan arama sayısı 8’e 9 bine düştü.”


  • polis
  • itfaiyeciler
  • güvenlik
  • Acil çağrılar
  • yanlış rapor
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK