“Stokçu otomobili vermedi, 100 bin lira daha istedi” MASFED’den ihbar gibi açıklama:...

“Stokçu otomobili vermedi, 100 bin lira daha istedi” MASFED’den ihbar gibi açıklama: Dışarıdan gelen şirketler AVM’lerde araç stokluyor

31
0
PAYLAŞ

"Bayi arabayı vermedi, fazladan 100.000 liret istedi." MASFED Duyurusu : Yabancı Firmalar AVM'lerde Araç Depoluyor

Oto bayilerine yönelik operasyonun ardından MASFED’den açıklama geldi: Yabancı sermayeli büyük şirketler Türkiye’nin tüm illerinden toplu olarak araç alıp alışveriş merkezlerinin otoparklarında depoluyor. Mehmet Y ise 305.000 TL, 250.000 TL peşin olarak bir araç satın aldı. Ancak otomobil bayisi teslim tarihinde 55.000 TL yerine 150.000 TL isteyince şikayetçi oldu.

Otomobil bayilerine operasyon sonrası açıklama yapan Motorlu Araçlar Bayileri Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, büyük yabancı firmaların depolama yaptığını söyledi. İkinci el fiyatlarındaki artıştan en çok zarar görenlerin kendileri olduğunu belirten Erkoç, “Fiyat artışının temel sebeplerinden birinin yurtdışı sermayenin büyük olması olduğunu ilgili zincirlere anlatmak onların görevi. firmalar Türkiye’nin tüm illerinde toplu araç satın alıp depolayarak İstanbul’daki çeşitli AVM’lerin otoparklarını kiraladı. Sayıyoruz” diye açıkladı. Erkoç, etik çalışan, kayıtlı ve vergisini ödeyen motorlu taşıt bayilerinin stok yapacak sermayelerinin olmadığını söyledi. Erkoç ayrıca bayilerden yeni araç almalarının teknik olarak yasaklandığını söyledi.

BİLİNÇ ALTINDAYIZ

Sektörü güzelleştirmek ve mağduriyetlerin önüne geçmek için ciddi çalışmalar yürüttüklerini belirten Erkoç, “Bayilik yapanların da karşısında olacağız. Şüpheli meslektaşlarımızın her zaman yanındayız. Erkoç ayrıca filo kiralama işi yapan şirketlerin satın aldıkları araçları kiralamak için depolamakla suçlanmaması gerektiğini söyledi. Önceki gün 50 ilde 51 şüpheli hakkında “bayilerden araç geri alarak tekel oluşturdukları ve araç fiyatlarındaki artışı etkilediği” iddiasıyla tutuklama kararı çıkarılmıştı.

OTOMOBİL GALERİSİDEN TESLİMATTA HIRSIZLIK!

Antalya’da 28 kişi otomobil üreticisi ile 305.000 liraya araç almak için anlaştı. İmtiyaz sahibinin temsilcilerinin 250.000 Lira’nın hesaba aktarılmasını ve kalan 55.000 Lira’nın iade edilmesini talep ettiği bildirildi. Bunu kabul eden alıcılar, araçların fabrika numaralarını bayi hesabının açıklama kısmına yazıp 250.000 lira gönderdi. Teslimat günü işyerini ziyaret eden alıcılara fiyatların arttığı ve elden ödenecek tutarın 150.000 liraya yükseldiği bilgisi verildi. Anlaşmalarının 55 bin liranın üzerinde olduğunu söyleyen müşteriler fiyata itiraz etti.

BAŞKALARINA SATILDI

Araçları teslim etmeyen firma yetkilileri, alıcıların ödediği 250 bin lirayı “Bilgimiz dışında para alındı” ibaresi kesilerek iade etti. Alıcılardan Mehmet Y.’nin avukatı Abdullah İlkkahraman, şirket hakkında “vergi kaçırma ve istifleme” suçundan suç duyurusunda bulundu. Avukat İlkkahraman, mağdurların araçlara verilen numara ile para transferi yapmasına rağmen ‘yanlış ödeme’ yalanı ile suçlamaların iade edildiğini belirterek, “Bayi yetkilileri şunları söyledi:”Bu numaraya sahip araçlar gelmedi, belli değil. ne zaman gelecekler” ama öğrendiğimiz kadarıyla bu araçlar başkalarına daha yüksek fiyata satıldı.


  • araç
  • Oto
  • Stoklamak
  • stokçu
  • otopark
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK