Son 50 yılın rekor artışı! Asgari ücret 4 bin 253 TL

Son 50 yılın rekor artışı! Asgari ücret 4 bin 253 TL

10
0
PAYLAŞ

Asgari ücrette son 50 yılda rekor artış! Asgari ücret maratonu yüzde 50,54 artışla sonuçlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret vergi yükünün 4.253 liraya çıkarıldığını ve artışın son 50 yılın en büyüğü olduğunu açıkladı.

Milyonlarca işçinin dört gözle beklediği asgari ücret yüzde 50,54 arttı. 1 Aralık’ta başlayan maratonun sonunda dün 4. toplantısını yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni yıl için asgari ücreti oybirliğiyle brüt 5 bin lira ve net 4,253,4 lira olarak belirledi. Bu rakama ulaşılmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müdahalesi etkili oldu. Alınan karar doğrultusunda vergiler kaldırılmış ve işverenin yükü azaltılmıştır. Erdoğan, işçi ve işveren temsilcileriyle yeni asgari ücreti açıkladı.

VERGİ HARCI KALDIRILDI

2022 için uygulanacak asgari ücretin 4.000.250 net TL olacağını açıklayan Erdoğan, yüzde 50’lik artışı “son 50 yılın en büyük artışı” olarak nitelendirdi. Çalışanın evliliği ve çocuk sayısına göre bu rakamın daha da artacağını kaydeden Erdoğan, yılbaşından itibaren gelir vergisi ve damga vergisinin kaldırılacağını da duyurdu. Erdoğan, yıllardır beklenen bir uygulamayı hayata geçirdiğini belirterek, “Böylece işvereni 450 TL maliyetten kurtarıyoruz” dedi.

İŞÇİYE BASMADIK

“Bu artışla, çalışanlarımızı fiyat artışları karşısında bunaltmama kararlılığımızı gösterdiğimize inanıyorum. Ülkemizin içinden geçtiği bu zor dönemde elbette çalışanlarımız çok daha fazlasını hak ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çalışan yoksa işveren de yoktur. İşveren yoksa çalışan da yoktur. Neredeyse birbirlerinin ayrılmaz bir parçası. Dolayısıyla bu ayrılmaz parçalar, taraflar olarak bu ülkenin kalkınmasına destek verdiğimiz iki önemli unsurdur” dedi.

Asgari Ücret Komisyonu son toplantısında oybirliğiyle yeni rakamı belirledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, belirlenen rakamı işçi ve işveren temsilcileriyle açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, “Yeni asgari ücret hem çalışanlarımızı memnun edecek, hem istihdamı koruyacak hem de üretimin devamlılığını sağlayacak düzeyde belirlendi. Bu düzenleme ile net asgari ücret nominal olarak 23 ile çarpılmıştır. 2002’ye kıyasla.”

TÜRK LİRESİ YEMİYORUZ

Hiç kimsenin işverenleri ve çalışanları speküle etmemesi ve kötüye kullanmaması konusunda ısrar eden Erdoğan, “Yani eskiden dolar böyleydi, dolar bu seferdi, şimdi dolarla hesap yaparken asgari ücretin belirlenmesi gerekiyor. “Mevcut işçi-işveren bu noktada onların suistimalinden başka bir şey değil. Onlara sormalıyız, geçmişinizde Türk lirasının olduğu bu ülkede dolar veya euro kullandınız mı? Böyle spekülasyonlara gerek yok. Bizim paramız. açık ve net Türk Lirası’nı beslemeyeceğiz.Şu anda bazı sorunlar var, en kısa sürede aşacağız.Kimse endişe etmesin.Bizim işlerimizde istihdamın korunmasını ve geliştirilmesini her fırsatta ön planda tuttuğumuzun altını çiziyoruz. Yeni ekonominin programı Salgın döneminde istihdam odaklı destek Son dönemde döviz kurundaki dalgalanmalar sayesinde hiçbir sıkıntı yaşamadık ve un kaynaklı fahiş fiyat artışlarının yarattığı belirsizliği bir an önce bitirmeye kararlıyız.”

İŞÇİ YALNIZ DEĞİL

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, asgari ücretin geldiği aşamanın kalpleri sulandırdığını söyledi. Son 50 yılda en yüksek asgari ücret miktarının belirlendiğini belirten Bahçeli, verginin kaldırılmasının değerli ve sevindirici bir gelişme olduğunu vurguladı. Bahçeli, “Emekleriyle, helal mücadeleleriyle ekmeğini isteyen kardeşlerimiz yanlız bırakılmamıştır, yalnız olmadıkları ispatlanmıştır.” dedi. Tüm çalışanlarımıza yeni maaşlarında başarılar dilerim. İşçi ve işveren temsilcilerini tebrik ediyorum” dedi.

AKSİ OLMAYACAĞIZ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 4 bin 253 TL olarak açıklanan yeni asgari ücretin değerlendirmesi sorulduğunda, “Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) yaptığım ziyaretin etkileri görülüyor. Doların kurundaki artışı görürsek aslında düşük. 4 bin 250 lirayı tuhaf bulmuyoruz. “Kontrol ederlerse en azından asgari ücretli kardeşlerimiz bir nefes alarak 4 bin 250 lirayı ayakta tutabilecekler. Bütün mesele enflasyonun kontrol edilip edilmediğidir” dedi.

İŞ DÜNYASI: GERÇEKLEŞEN BEKLENTİLER

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı: Asgari ücret teklifimizin en az 4.000 TL olduğunu belirtmiştik. Vergi yükünü 450 TL azaltın; bizi mutlu etti.

ASKON Başkanı Orhan Aydın: Sorumluluklarımızı almaya ve sorumluluklarımızı almaya hazırız.

DEİK Başkanı Nail Olpak: Bu aşamada işçi refahının arttığını ve maliyetlerdeki artıştan işverenlerimizin etkilenmeyeceğini görmekten mutluluk duyuyoruz.

TİM Başkanı smail Gülle: Yoğun çalışmalar sonucunda hem işverenleri hem de çalışanları memnun edecek bir karar alındı.

OTI Başkanı Sekib Avdagic: Açıklanan rakam beklentileri karşılıyor.

ATO Başkanı Gürsel Baran: Verginin kaldırılması adil ve yerinde bir karardır.

İSTİB Başkanı Ali Kopuz: Bu, sosyal adaletten taviz verilmemesini sağlamada önemli bir adımdır.

YENİ ÜCRETLER BİRÇOK ÜRÜNÜ ETKİLİYOR

Asgari ücret, kanunun birçok düzenlemesinde bir ölçü olarak kabul edildiğinden, herkesi yakından ilgilendirmektedir. Yeni asgari ücret değişikliğinden işsizlik maaşı, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı, geçici iş göremezlik ödeneği, SGK prim borçlanması ve idari para cezası gibi birçok pozisyon etkilenecek. Yeni asgari ücretin işverene toplam maliyeti 5.879 lira, işçi için 70 kuruş olacak.

ASGARİ ÜCRET SAĞLANMIŞTIR

Asgari ücretteki yüzde 50,54’lük artış hem işçileri hem de işverenleri memnun etti.

MURAT Ölmez (SIİRT-İŞÇİ): “Beklentilerimiz aşıldı. 3.500 ila 4.000 liret bekliyorduk. İnşaallah bu herkesi güldürdü.”

OSMAN ZENGİN (DİYARBAKIR-İŞÇİ): “Açıkçası bu kadar beklemiyordum. Geçimini sağlayabilecek bir karakterdi. Allah halimizi bozmasın. Çok mutluyum.”

CEMİL ERDOĞMUŞ (ELAZIĞ-OUVRIER): “Bu hem çalışanlar hem de işverenler için iyi bir rakam. Çalışan mutluluğu iş performansına yansıyacaktır.”

AYŞE GÜLEÇ (SIRNAK-İŞÇİ): “Beklentilerimin üzerinde bir artış oldu. En az yüzde 50’lik bir artışla çocuklarıma daha iyi bir gelecek hazırlamaktan çok mutluyum.”

GÖKHAN ÖTER (SALI-İŞÇİ): “Beklentilerimizi karşıladı. Güzel bir hareketti. Allah razı olsun. Başkanımız da bu fahiş artışlarda yer alabilirse mükemmel olur.”

SEYİTHAN ÇETİN (BATMAN-İŞÇİ): “Cumhurbaşkanımız bizi şaşırtmadı. Enflasyon karşısında bizi ezmedi. Başkanımıza teşekkür ediyorum.”

BU UZUN (BINGÖL-İŞÇİ): “Asgari ücret olması gereken seviyeye geldi, herkesi mutlu etti. 2.800 liret iken birikim yapmıyordu, 4.000.250 liret yeterli bir rakamdı.”

VEDAT GÖRGÖZ (ELAZIĞ-İŞVEREN): “Moralimizi ve motivasyonumuzu artırdı. Maaş beklentimizin üzerindeydi. Rabbim başkanımıza uzun ömürler versin.”


  • asgari ücret belirleme komisyonu
  • asgari ücret
  • Recep Tayyip Erdoğan
  • ekonomi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK