DOLAR

19,1906

0.04%
EURO

20,8128

-0.7%
ALTIN(gr)

1.220,04

-0,04%
BİST 100

4812.93

-0,04%
X
11 okunma

Resmi Gazete’de yayımlandı: Altın ve gümüş ithalatına düzenleme getirildi

Türk Parasının Kıymetini Koruma mevzuatında standart dışı altın ve gümüş ithalatının serbest bırakılmasına yönelik kapsamlı düzenlemeler yapılarak, Resmi Gazete'de yayımlandı.

ABONE OL
Mart 10, 2023 03:05
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Parasının Kıymetini Koruma mevzuatında standart dışı altın ve gümüş ithalatının serbest bırakılmasına yönelik kapsamlı düzenlemeler yapılarak, Resmi Gazete'de yayımlandı.Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Karar’da yapılan değişiklikle “maden” tanımı “madenler” olarak değiştirilerek sadece altın değil diğer kıymetli madenlerin de kapsanmasının önü açıldı. Karara, standart dışı işlenmemiş madenlerin ithaline ilişkin usul ve esaslar eklendi. Dahilde işleme rejimi kapsamında standart dışı maden ithali serbest bırakıldı.Değişiklikle ayrıca, standart ve standart dışı kıymetli madenin ithali, işlenmesi, alım-satımına yönelik usul ve esaslar yeniden belirlendi. Karar ile ayrıca, yolcu beraberi yurt içine giriş ve çıkışlarda taşınabilecek kıymetli maden ve taşlardan oluşan ziynet eşyalarının üst sınırı 15 bin dolar olarak belirlendi.Resmi Gazetenin Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ değişikliği (2023-32/67) ile Türkiye’ye standart dışı altın ithalatına ilişkin bazı unsurlar değiştirildi, standart dışı gümüş ithalatına da imkan sağlandı.Değişiklikle eğer kıymetli maden Dahilde İşleme Rejimi kapsamında ve 5 kg. altındaysa özel ayar evlerinin raporları da kabul edilebilecek. Bu istisnaya yönelik Hazine ve Maliye Bakanlığı ayrıca usul ve esasları belirleyen bir düzenleme yapacak.Tebliğde, üçüncü fıkradaki “dahil” ibaresi de “hariç” olarak değiştirilerek, dahilde işleme rejimi kapsamında ithal edilen standart dışı altınların BIST lisanslı altın rafinerileri damgası taşıması zorunluluğu kaldırıldı.Dahilde işleme rejimi kapsamında, kıymetli maden aracı kuruluşu olmayan şirketlerin standart dışı kıymetli maden ithal etme üst limiti altın için 40 kg’a çıkarıldı, ayrıca 200 kg’a kadar standart dışı işlenmemiş gümüş ithaline de imkan sağlandı.Rafinerilerin kuruluş başvurusundan 8 milyon TL ücret alınacakResmi Gazetede Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun kapsamında alınacak ücretler içindeki bazı işlemlerin rafineri ücretleri de değişti. Buna göre, kıymetli maden rafinerileri de yönetmelik tanımına eklendi. Eklenen hüküm ile rafinerilerin faaliyet izni başvurularında 8 milyon TL ücret alınacak.Resmi gazetede ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığınca, Kıymetli Madenler Borsası Aracı Kuruluşlarının Faaliyet Esasları ile Kıymetli Madenler Aracı Kurumlarının Kuruluş Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.Resmi gazetede, Kıymetli Maden Standartları ve Rafinerileri Hakkında Tebliğ (Tebliğ: No: 2023/1) yenilendi. Önceki tebliğ tamamen yürürlükten kaldırıldı. Tebliğ, kıymetli maden rafinerilerinin kuruluş, çalışma ve borsa işlemlerine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

reklam ajansı ankara Ankara Reklam Ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü vergi danışmanı sgk uzmanı sgk teşvikleri tübitak destekleri ankara falcı ankara medyum online falcı sanal ofis ankara sanal ofis ankara süs bitkileri eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi organik tarım eğitimi eğitimi zeytin yetiştiriciliği eğitimi arıcılık eğitimi tıbbi mantar eğitimi topraksız tarım eğitimi ankara muhasebeci