Milyonları ilgilendiren gelişme! SSK ve Bağ-Kur’lu emekliye büyük zam geliyor

Milyonları ilgilendiren gelişme! SSK ve Bağ-Kur’lu emekliye büyük zam geliyor

26
0
PAYLAŞ

Milyonları endişelendiren gelişme!  SSK ve Bağ-Kur emeklileri zam aldı

Milyonlarca insanı etkileyen 2022 faiz artırımına ilişkin son haberler akmaya devam ediyor. Enflasyon verilerine göre Ocak ve Temmuz aylarında SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olan milyonlarca vatandaşın maaşları 6 ayda bir artıyor. %10.46’lık artışı şimdiden cebe indirdiler. İşte detaylar…

Yeni yılla birlikte Aralık ayı enflasyonu netleşecek ve böylece emeklilerin alacağı zam ortaya çıkacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri şimdiden yüzde 10,46 zam yaptı. Yılın son ayı enflasyon oranının %4-5 civarında olması, %15’lik bir artışın kapısını aralayacaktır. Gündemde bir artış daha var.

Detaylar ortaya çıktı! 2022’de asgari ücret artışı için kritik köşe

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Enflasyon Temmuz’da %1,80, Ağustos’ta %1,12, Eylül’de %1,25, Ekim’de %2,39 ve Kasım’da %3,51 oldu. İkinci 6 aylık dönemin 5 aylık döneminde ise %10,46 kümülatif enflasyon rakamına ulaşıldı.

2022’de asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete prim dopingi!

YÜZDE 16’YA ULAŞABİLİR

Sadece Aralık enflasyonu kaldı. Döviz kuru ve emtia etkileri nedeniyle Aralık ayı enflasyonunun Kasım’ı geçebileceği belirtiliyor. Merkez Bankası beklenti anketine göre Aralık ayı enflasyon tahmini %3,37’dir. Temelde yüzde 3 ile 5 arasında bir bekleme olduğunu söyleyebiliriz. Bu beklenti ile birlikte 6 aylık enflasyonun %13,70 ile %16,00 arasında olacağı tahmin edilmektedir. Başka bir deyişle, ücretlerdeki artış bu oranda yansıyacaktır. Buna ek olarak, emekli maaşında da bir iyileştirme planlanmaktadır.

Tüm maaşlar artacak! Asgari ücretteki artışla ne değişecek?

TEMEL MİKTAR ARTIŞI

Geçen yıl en düşük SSK ve Bağkur emekli maaşı 1500 lira olarak belirlendi. Şimdi bu temel miktarı 2.000 liraya çıkarmak için çalışmalar yapılıyor. Memurlar için ek artışın emeklilere de verilmesi planlanıyor.

Tüm çalışanları ve işverenleri ilgilendiriyor! 3600 premium gün dolduranlar dikkat!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Emeklilerin gelirlerini artırmak için çalışıyoruz. Bu çalışmayı çok kapsamlı bir şekilde yapıyoruz. Bu kapsamda kademeli veya orantılı bir artış gündeme gelecek. Bu çalışmaların detayları Ocak ayına kadar açıklanacak. Bu artış enflasyon farkına eklenecektir.

Bu on binlerce insanı ilgilendiriyor! Kıdem tazminatı hakkı geliyor

OCAK AYINDA SSK VE BAĞKUR EMEKLİLİKLİ DUL VE YETİM TAHMİNLERİNE NE OLACAK? (TL)


  • şarap yürüyüşü
  • yürüyüş inziva yeri
  • Yürüyüş inziva yeri 2022
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK