Gramaj hilesine ‘standart’ çözüm

Gramaj hilesine ‘standart’ çözüm

185
0
PAYLAŞ

??standart 'kilo aldatmaya çözüm

Kilo sahtekarlığına da TSE müdahale etmelidir. Ağırlık hilesiyle yapılan gizli fiyat artışı karşısında ‘Ambalaj standardı getirin’ çağrıları çoğalıyor. TESK çağrısının ardından ATO Başkanı Gürsel Baran şunları söyledi:? not alınmış.

Ambalajlı gıda ve temel tüketim mallarının ağırlığı azaltılarak gizli fiyat artışlarına önlem olarak “paketleme standardı getirelim” çağrıları çoğaldı. Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, AKŞAMiçin yapılan açıklamada. Baran, “Ağırlık sahtekarlığını önlemek için acilen bir paketleme standardına ihtiyacımız var. TSE’nin buna dikkat etmesi gerekiyor.”

DİKKAT EDİLMELİ

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, başta gıda olmak üzere çoğu paketlenmiş üründe ağırlık hilesi yapıldığını belirterek, “Tüketici, ambalajın ağırlığının veya hacminin değiştiğine dair kayda değer bir bildirim yapmamakla kandırılıyor. ürün. ”

ÇÖZÜM OLABİLİR

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, gıda ürünlerinin ağırlığının yasal mevzuatla tüketicinin görebileceği şekilde yazılması gerektiğini belirterek, “Ağırlık standardı, getirilmiş. . Sektör temsilcileri, söz konusu standart uygulamanın aşırı fiyat artışlarına çözüm olabileceğini söylüyor. Şirketler tarafından gerçekleştirilen aldatıcı ambalaj uygulamaları, reklam ajansı tarafından halen haksız ticari uygulamalar olarak değerlendirilmekte ve yaptırımlara tabi tutulmaktadır.

ZİNCİR PAZARLAR 1 AY SONRA SÖZLÜ OLACAK

Zincir pazarlara açık rekabet soruşturmasında sözlü savunma aşamasına geçilir. Rekabet Kurumu, savunma toplantısının 27 Ekim’de yapılacağını duyurdu. Soruşturma kapsamında gıda ve temizlik perakende ürünlerini pazarlayan zincir marketlerin fiyatlama davranışları ve bunların tedarikçisi olan üretici ve toptancılar düzeyindeki taahhütleri Kovid-19 salgını sırasında incelenecek. On-chain marketler için WhatsApp grubu oluşturarak ortak bir fiyat belirledikleri yönündeki şikayetler üzerine soruşturma açıldı. Şikayetçi ve söz almak isteyen üçüncü kişiler de toplantıya katılabilirler. Bunu yapmak için 20 Ekim’den önce kuruluşla iletişime geçmelisiniz. Ticaret Bakanlığı da geçtiğimiz hafta zincir marketleri izleme kararı almıştı.

BEYAZ ÜRÜN ANKETİ

Rekabet Kurulu, Arçelik, BSH Ev Aletleri, Gürses Kurumsal Tedarik, LG, Samsung ve SVS Dayanıklı Tüketim Ürünleri hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Duyuruya göre, bu şirketler ve distribütörlerinin yetkili satıcılara internet satışını yasaklayarak veya yeniden satış fiyatlarını sabitleyerek yasayı ihlal ettikleri gerekçesiyle ön soruşturma açıldı.


  • paketlenmiş gıda
  • gizli artış
  • gramer hilesi
  • rekabet komitesi
  • Ankara Ticaret Odası
  • gurçel baran
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK