DOLAR

19,1906

0.04%
EURO

20,8128

-0.7%
ALTIN(gr)

1.220,04

-0,04%
BİST 100

4812.93

-0,04%
X
13 okunma

Geçmişten bugüne borsalardaki çöküşü tetikleyen 5 kriz ve nedenleri

Borsaların tarihî sürecinde pek çok düşüş gerçekleşirken, bazı gelişmeler küresel çapta derin krizler yaşanmasına sebep olmuştur. Yazımızda son 100 yılda gerçekleşmiş bazı büyük borsa çöküşlerini paylaşacağız.

ABONE OL
Mart 4, 2023 02:50
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsaların tarihî sürecinde pek çok düşüş gerçekleşirken, bazı gelişmeler küresel çapta derin krizler yaşanmasına sebep olmuştur. Yazımızda son 100 yılda gerçekleşmiş bazı büyük borsa çöküşlerini paylaşacağız.Borsalardaki düşüşler, tarihsel olarak her daim ekonomik krizlerin belirleyicisi oldu. Bazı düşüşler ülke bazlıyken bazıları ise küresel çapta etkili oldu. Peki, son 100 yıl içinde yaşanan en büyük krizler hangileridir?Wall Street Çöküşü (1929)Bu, dünya tarihindeki en büyük hisse senedi düşüşü olarak bilinir. Borsa değeri 1929 yılında %89 oranında düştü ve Amerika Birleşik Devletleri Büyük Buhranı'na neden oldu. Bu çöküş sadece Amerika'da değil, tüm sanayileşmiş Batı ülkelerinin üzerinde de etkili oldu. Buhran, ABD'nin II. Dünya Savaşı'na girdiği zamana yani 1941'in sonuna kadar devam etti.Dot-com Balonu (2000)1990'ların ortalarında ve 2000 yılının başında, internet teknolojilerinde yatırım patlaması yaşandı. Fakat nakit akışının hesaba katılmaması ve internet şirketlerinin hisselerindeki hızlı yükseliş, 2000 yılında birçok teknoloji şirketinin hisselerinin %80 oranında düşmesine neden oldu. Dot-com krizini önlemek için faizler düşürüldü, parası olmayan insanlar düşük faizle ev almak için krediye yöneldi. Bazı söylenenlere göre Dot-com Balonu, ABD’nin 2008 yılında yaşadığı küresel finansal krizinin de temelini oluşturur.Küresel Finansal Kriz (2008)ABD'deki mortgage kredilerine dayalı finansal ürünlerin iflas etmesi sonucu 2008'de dünya ekonomisi, büyük bir krize girdi. Altın ve petrolün de içinde bulunduğu önemli madenler tarihinin en yüksek değerine ulaşırken ABD doları neredeyse bütün diğer para birimleri karşısında önemli ölçüde değer kaybetti. Bu kriz, dünya genelindeki borsalarda büyük düşüşlere neden oldu ve çok kısa sürede Avrupa'ya da yayıldı.Borsa İstanbul Krizi (2018)Yurt dışında yaşanan ticaret savaşları, ülkedeki erken seçim gibi olayların negatif etkileri 2018'de Borsa İstanbul'da büyük bir düşüşe neden oldu. Ülkeler arası siyasi ilişkiler ve bölgesel risklerle ülke ekonomisi oldukça kırılgan bir hâle geldi. Brexit'in izlediği ticaretteki korumacı politikalar, cumhurbaşkanı seçimleri ve 27. dönem milletvekilliği seçimi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının izlediği spekülatif kur değişikleri nedeniyle ekonomi dengesizleşti. Dolar yükseldi ve BIST bu dönemde yaklaşık %21 oranında düştü. Bazı uzmanlar bu krizi 2018-23 Türkiye ekonomik krizi olarak adlandırıyor ve etkilerinin hala sürdüğünü belirtiyor.COVID-19 Pandemisi (2020)2020 yılında meydana gelen COVID-19 pandemisi, küresel çapta ekonomik krize neden oldu. Dünya genelindeki borsalarda düşüşler yaşadı. Avusturya, ABD, Almanya, Kanada ve diğer Avrupa ülkelerinde borsa endeksleri %30’un üzerinde değer kaybetti. 2020'nin son altı aylık dönemi dikkate alındığındaysa BIST de pandemi nedeniyle %30 geriledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

reklam ajansı ankara Ankara Reklam Ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci vergi uzmanı kosgeb danışmanlığı vergi cezası çözümü vergi danışmanı sgk uzmanı sgk teşvikleri tübitak destekleri ankara falcı ankara medyum online falcı sanal ofis ankara sanal ofis ankara süs bitkileri eğitimi ruhsal numeroloji eğitimi regresyon eğitimi aile dizimi eğitimi topraksız tarım eğitimi organik tarım eğitimi eğitimi zeytin yetiştiriciliği eğitimi arıcılık eğitimi tıbbi mantar eğitimi topraksız tarım eğitimi ankara muhasebeci