Finans teknolojilerine yatırımın yol haritası

Finans teknolojilerine yatırımın yol haritası

14
0
PAYLAŞ

Finansal teknoloji yatırım yol haritası

Platin Dergisi’nin Turkcell’in ana sponsorluğunda düzenlediği “Fintech’in Yarın Zirvesi” ile markalara yenilikçi bir yol haritası çizildi. Zirvede, fintech’e yatırım yapacak markaların nasıl bir yol izleyeceği konuşuldu.

FinTech Tomorrow Summit, Turkcell’in ana sponsorluğunda, moderatörlüğünü Platin Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Oya Yalıman’ın üstlendiği gerçekleştirildi. İş tarzlarını dönüştürmek için finansal teknolojilerin analiz edildiği zirvede, fintech’i benimsemek isteyen marka ve kurumların geleceğe bakmasını sağlayacak önemli ipuçları paylaşıldı. Paycell CEO’su Onur Güven, Tomorrow’s Fintech Summit’in açılış konuşmasını yaptı. NextGen Dinçer Karaca’nın kurucu ortağı ve H20 Invest Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çalışkan Papara COO’su Cenap Doğru’nun katılımıyla gerçekleştirilen zirvede; Fintech’in geleceğini şekillendirecek yeni nesil uygulamalar, fintech’e yatırım yapmak isteyen markaların nasıl ayak uydurması gerektiği ve farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin fintech’i yönetim stratejilerine nasıl adapte edebilecekleri tartışıldı.

HIZLI BÜYÜME

İş dünyasını dönüştüren en önemli teknolojik trendler incelendiğinde, finansal teknolojilerin (fintech) açık ara öne çıktığı dikkat çekiyor. Özellikle Kovid-19 pandemisinin tetiklediği dijital dönüşüm; temassız, QR tabanlı ve biyometrik ödemeler; Kullanıcılar ve düzenleyiciler tarafından kabulü hızla artıyor. Bu durum; Ayrıca, fintech ekosisteminde özel işlem güvenliği çözümü sağlayıcılarına duyulan ihtiyacı tetikler. Tüm dünyada artan sayıda kullanıcı; Kullanım kolaylığı, düşük işlem ücretleri ve verimli dikey çözümleri nedeniyle FinTech ürünlerinden yararlanmaktadır. Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da işlem sayısında artış; Söz konusu büyümeyi desteklerken önümüzdeki dönemde de büyümenin ve yatırımların devam edeceğini gösteriyor.

ANALİZ EDİLEN YENİ DEĞERLER

Fintech Yarın Zirvesi’nin çıkış noktası, bu alanda gelecekte ortaya çıkacak trendler, uygulamalar ve olanaklar konusunda iş dünyasının ana oyuncularına farklı bir bakış açısı sunmaktır. Daha sonra yeni değerler hakkında bir açıklama yaptı. üzerine odaklanacak. Verimlilikten karlılığa, güvenlikten işlevselliğe kadar finansal süreçlerin tüm aşamalarına yön veren bir yapının oluşturulmasına yönelik tavsiyelerin paylaşıldığı zirvede, deneyime yatırım yaparak fintech alanında ilerlemek isteyen markalara yenilikçi bir yol haritası sunuldu. perspektif odaklı veya fintech şirketleriyle işbirliği geliştirmek isteyenler.

ÖDEMELER DE FARKLI OLACAK

Yeni dönemde işletmeler artık çalışanlarının, tedarikçilerinin, bayilerinin ve müşterilerinin bankası olacak. Bu dönüşüm; Amazon ve Apple gibi kurumların yurt dışında finansallaşması ve müşterilerine finansal hizmetler sunması ile hız kazanmıştır. İşletmelerin mümkün olduğu kadar çok ödeme seçeneğini kabul etmeye hazır olmaları gereken bir zaman var. Blockchain tabanlı finansal çözümler artacak. Ödemeler çeşitlendirilirken biyometrik ödemeler öne çıkarılmalıdır. Bu süreç; parmak izleri ve gözler gibi fizyolojik veya davranışsal özellikleri içerir. Siber güvenlik ve dolandırıcılığa karşı önlemler gibi pahalı çözümler fintech gündeminin en önemli maddesi olmaya devam edecek.

DÜNYADA BÜYÜK BİR DÖNÜŞÜM YAŞAYAN FİNANSAL HİZMETLER

Paycell CEO’su Onur Güven, dünya genelinde finansal hizmetlerde büyük bir dönüşüm yaşandığını belirterek, “Fintech’te büyük bir rüzgar var. Salgın bunu daha da hızlandırdı. Şu anda 198 fintech tek boynuzlu at ve şu anda bu yıl 2020’de 120 milyar dolarlık yatırım var. 200 milyar dolara ulaşacak. Özellikle doğuda Süper Uygulama dediğimiz dijital ekosistemler hızla gelişiyor. Batıda belirli uzmanlık alanlarında ve farklı dikeylerde derinleşmiş şirketler var. Ülkemizin iklimi de bu dönüşüme çok elverişlidir. Artan ihtiyaçlar ve fırsatlar sektörü hızla dönüştürüyor. Onlar da rekabeti dönüştürüyor. Rekabet bağlamında. “Şirketler artık yeni işbirlikleri ile sinerjileri katlıyor. Dijitalleşme, mobil penetrasyon, blok zincirler, API teknolojileri gibi yeni nesil teknolojiler ve büyük veri miktarındaki hızlı artış, katma değer yaratıyor ve yeni gelişim alanlarını ortaya çıkarıyor. Z kuşağının eski nesillere göre farklı alışkanlıklarına yenilikçi yollarla yanıt verme ve yeni nesil teknolojilere hızlı bir şekilde uyum sağlama ihtiyacı” diyen Onur Güven, iş yerleri için kullanıcı ihtiyaçları ve Android POS ve Sanal POS platformları olduğunu sözlerine ekledi. Paycell’in müşteri kitlesini ve trafiğini, bu işlemlerin yarattığı büyük veriyi, CRM özelliklerini ve tek tuşla ödeme yapabilmeyi bu platformlara dahil ederek iş ortaklarını tüm bunlardan haberdar etti. e-ticaret, fintech, yatırım, bankalar, dijital hizmet sağlayıcılar, perakende vb. sektörler. bu dönüşüm rüzgarını yakalayarak birlikte değer yaratmaya devam edeceklerini söyledi. “Hazır Limit” ile dünyada yeniliklere imza attıklarını, artık kullanıcı tarafında ücretli hizmetleri daha sonra satın aldıklarını ve bu önemli alternatif ödeme aracı sayesinde üye işyeri ödemelerinde başarı oranlarını artırdıklarını söyledi.

İHTİYAÇLAR DEĞİŞİYOR, 2022 BİR YIL DAHA OLACAK

Papara COO’su Cenap Doğru, salgının sektörlerini olumlu etkilediğini vurgulayarak, “Evden çalışmaya başladık, insanlar pek çok şeyi evinden çıkmadan yapmaya başladı. Bu da sektörün hızla ilerlemesini sağlamıştır. 2020’yi 3,7 milyon kişiyle kapattık. Bu yıl toplam 12 kişi çalışmaya başladı. Bir milyonla kapatacağız” dedi.

2021 DOPING

Cenap Doğru, zirvedeki konuşmasına şöyle devam etti: “2021 yılı bizim için dopingle geçti. Hedeflerimizi yükselttik. Ekonominin seyri ile farklı ihtiyaçların ortaya çıkacağının farkındayız. 2022 yılı bu noktada çok farklı bir yıl olacak. Onun için hazırlanıyoruz. Öte yandan, ticaret hacminde ödemeye hazırlanıyoruz. Sistemler hak ettikleri önemi alamıyor. Çıkan yeni düzenlemeler işbirliklerini daha da rahatlatıyor.”

YENİ GÜNDEMİMİZ GERÇEK İLE SANAL’IN BİRLEŞTİRİLMESİ OLACAK

Hayatı kolaylaştıran ve çok işlerin evden çıkmadan yapıldığını kaydeden NextGen kurucu ortağı Dinçer Karaca, zirvede yaptığı konuşmada, “Yeni ürünler ortaya çıktı. Özellikle blockchain dikkatleri üzerine çekti. Bu kadar. Yepyeni projeler geliyor. Şimdiye kadar, işin kreması oldu. Yavaş yavaş finansal okuryazarlık daha da artıyor” dedi. Dinçer Karaca açıklamalarına şöyle devam etti:

BÜYÜK FIRSATLAR VAR

“Önümüzdeki dönemde gelişecek bir metaverse sistemi ile karşı karşıyayız. Artık finansal teknolojinin yansımasını görmeye başladık. Gerçekle sanalın kaynaşması önümüzdeki dönemin en önemli konularından biri olacak. Bu nedenle, büyük zorluklar olduğu kadar büyük beklentiler ve fırsatlar da vardır. Projelere ihtiyaç var. Bu konuda Türk istihbaratına güveniyorum. Fırsat verildiği sürece. ”

TÜRKİYE OYUNUN KURUCU ÜLKEYİ OLDU

İş olarak daha çok oyunlaştırma teknolojisine odaklandıklarını söyleyen H20 Invest Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çalışkan, “İnsan hayatını kolaylaştıran tüm girişimlerle ilgileniyoruz. Blockchain ve oyunlaştırma sistemleri önümüzdeki dönemde daha da önem kazanacak.”

GİRİŞİMCİ AÇILIŞI

Zirvede konuşan Osman Çalışkan, “Yeni girişimlerle pazarın daha da genişleyeceğini ve yeni fintech’lerin ortaya çıkacağını düşünüyorum. Öte yandan, Türkiye’de geçtiğimiz günlerde bu alanda girişimcilerin önünü açan yeni bir düzenleme hayata geçirildi. Bu kapsamda hukuki sorunlar çözülürse Türkiye lider olacak, “Yeniliği görenler yeni dönemin liderleri olacak” dedi.


  • platin dergi
  • Turkcell
  • gelecekteki fintech zirvesi
  • İş dünyası
  • finansal teknolojiler
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK