Batarya hücresi ve modül üretimi devlet yardımı ile desteklenecek

Batarya hücresi ve modül üretimi devlet yardımı ile desteklenecek

39
0
PAYLAŞ

Hücre ve pil modüllerinin üretimi devlet yardımı ile desteklenecek

Bursa’da gerçekleştirilecek hücre ve pil modüllerinin üretimi için proje bazlı devlet desteği sağlanacak. Karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

Bursa’da gerçekleştirilecek hücre ve pil modüllerinin üretimlerinin kurulumuna yönelik yatırımın “proje bazlı devlet yardımı” uygulamasıyla desteklenmesine karar verildi.

AA’nın raporuna göre, Bu konudaki cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre Bursa’nın Gemlik ilçesinde Siro Silkroad Temiz Enerji Depolama Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından gerçekleştirilecek hücre ve pil modülü üretim tesisinin inşaatı, projenin hibe kararında belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde desteklenecektir. -Yatırımlar için devlet yardımı esas alınmıştır.

10 Ekim’de başlayan yatırım 10 yıl içinde tamamlanacak. Yatırımın süresi içinde yapılamaması durumunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu sürenin yarısını ilave olarak verebilir.

Sabit yatırım tutarı 30 milyar TL olarak tahmin edilen proje sonunda 2.200 ek istihdam hedefleniyor. Projede 400 nitelikli kişinin istihdam edilmesi planlanmaktadır.

Yatırım dönemi sonunda 15 GWh kapasiteli pil hücreleri ve 19,8 GWh kapasiteli pil modülleri ve paketleri üretmeyi hedefliyor.

sağlamak için destek

Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, yatırım projesi için vergi indirimi (%100 vergi indirim oranı, %26,5 yatırıma katkı oranı, yatırım döneminde kullanılabilecek %100 yatırım katkı payı tutarı), sigorta primi işveren tarafından ödenir (maksimum tutar sınırı olmaksızın) 10 yıl), gelir vergisi stopajına yardım (10 yıl), kalifiye personel yardımı, enerji yardımı (enerji tüketim harcamalarının %50’si (enerji tüketim harcamalarının %50’si 10 yıla kadar) işletme), sübvansiyon yardımı ve yatırım yeri tahsisi sağlanacaktır.

Nitelikli personel desteği, her nitelikli personel için asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmeyecek şekilde 5 yıl süreyle uygulanacaktır.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi hükümlerinin yürütülmesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sorumluluğunda olacak.


  • Burçlar
  • hükümet desteği
  • pil hücresi
  • sanayi
  • üretme
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK